Pri pultoch s maľovankami sa donedávna zastavovali len tí, ktorí chceli tvorivo zamestnať detské ruky. Dnes po nich siaha vekovo rozmanitá skupina a pri listovaní sa bezprostredne teší z dômyselných línií. „Pre človeka, ktorý sa rád umelecky vyžije, ale kresliť nevie, sú ako stvorené. Lepší relax nepoznám,“ priznala sa mi nedávno kolegyňa.
SVET ŠALIE. „Už sa neviem dočkať, kedy si k nej doma sadnem. Mám aj nové farbičky,“ hovorí mi sympatická štyridsiatnička v bratislavskom kníhkupectve. Neskôr sledujem nerozhodnú brunetku v červenej sukni. Chvíľu v maľovanke listuje a zdá sa, že mozaikové lesné tvory ju zaujali, lebo zakrátko už kráča k pokladnici. Pri odchode ju stihnem zastaviť. Dozvedám sa, že je čerstvou absolventkou antropológie a o maľovankách pre dospelých si prečítala na zahraničných blogoch. „Počula som, že je to skvelé na odreagovanie. Chcem to vyskúšať,“ prezrádza.
Zdá sa, že maľovanky definitívne prekročili hranice detského sveta. V globálnom internetom kníhkupectve Amazon.com sa v desiatke najpredávanejších kníh v auguste vyhrievali štyri maľovanky pre dospelých. Na prvom mieste tróni Tajomná záhrada od škótskej ilustrátorky Johanny Basfordovej.
Vyfarbovacia mánia zachvátila Latinskú Ameriku – na najväčšie knižné bestsellery si znalosť cudzích jazykov oprašovať netreba. Podľa vydavateľského magazínu Publishing Perspectives sa tu maľovanky predávajú rýchlejšie ako preslávený kokteil caipirinha na pláži Copacabana. V Brazílii deväť z top 20 najpredávanejších kníh pred letom tvorili maľovanky pre dospelých.
Mánia prenikla aj do Južnej Kórey, kde ju rozšírili popové hviezdičky ako 28-ročný Kim Ki-bum. Spevák sa podelil o vyfarbenú stranu na Instagrame, ktorú sleduje takmer dva a pol milióna fanúšikov. Väčšina sa vzápätí rozbehla do kníhkupectiev, aby idol nasledovala.
NA RESETOVANIE. Čo za týmto fenoménom väzí? Nuž‚ stretnúť ľudí s pohľadom zavŕtaným do displejov smartfónov alebo notebookov dnes nie je vzácne. S tým súvisí aj životný štýl, ktorý nás odsúva od zmyslových zážitkov a ručnej tvorby. Mnohí preto prahnú po praktických aktivitách, ktoré sa neodohrávajú len vo virtuálnom svete. Chcú vdýchnuť vôňu papiera, podržať v ruke farbičky.
A ak nevedia kresliť či maľovať, čo je lepšie, ako nenáhlivo zapĺňať predkreslené línie. Dôvtipné maľovanky prekvapivo spĺňajú aspekty nad rámec týchto požiadaviek. Podľa marketérov pomôžu utíšiť prúd myšlienok, zahĺbiť sa do jedinej činnosti – tu a teraz – a zvyšok vypnúť. Trénovať absolútnu všímavosť – čo je ďalší z pojmov, ktoré dnes rezonujú.

Omaľovánku vydala Slovenka Ivana DrobnáZdroj: Katarína Bell
„Žijeme hektický život, ponáhľame sa v autopilotnom režime, robíme desať vecí naraz‚ pretekáme sa v multitaskingu. Hoci dobre vieme, že aj minúta sústredenia, upokojenia mysle môže dramaticky zlepšiť náš život a odstrániť stres,“ hovorí Emma Farraronsová, autorka úspešnej maľovanky Mindfulness Colouring Book s podtitulom Antistresová terapia pre zaneprázdnených.
Relaxovať‚ pravdaže‚ možno aj pri iných činnostiach – pri športe, meditácii alebo aj pri žehlení. Pri vyfarbovaní sa však zapája tiež estetické cítenie a prebúdza kreativita. V dospeláckych na rozdiel od tých detských figurujú rafinované predlohy, nie autíčka či poníky so stužkou na hrive.
Vo svete, v ktorom majú ľudia čoraz väčšie problémy spomaliť, stačilo vyzdvihnúť zdravotné benefity a dokonalý marketingový balíček bol na trhu. Z maľovaniek sa stal ľahko dostupný spôsob uvoľňovania stresu a súdiac podľa ohlasov, zdá sa, že skutočne funguje. „Ide o skvelý relax, môžete pri ňom stráviť celé hodiny. Oddýchnete si a na chvíľku zabudnete na nezaplatené účty, kopu bielizne v koši alebo na nákupy. Ale ak máte deti, strážte si čas, aby ste ich nezabudli vyzdvihnúť zo škôlky,“ hovorí obchodná vedúca Paulína.
KDE SA VZALI? Na trhu boli celé roky, vzkriesili ich však šarmantné Francúzky. Keď miestne vydavateľstvo Hachette Pratique v roku 2012 vydalo maľovanku „Art-thérapie: 100 coloriages anti-stress“, ženy sa vrhli na pastelky. „Uvedomila som si, že vyfarbovanie ma zbavuje bolesti hlavy. Sústredím sa, môj dych sa spomalí a upokojím sa,“ uviedla 35-ročná Cynthia Rivierová z provensálskeho Arles, ktorá spravuje facebookovú skupinu fanúšikov maľovaniek.
Približne v tom čase ich objavila aj škótska ilustrátorka J. Basfordová. Kedysi navrhovala tapety pre luxusné hotely, ale keď prišla kríza, zavrela štúdio a začala sa venovať komerčným ilustráciám. V roku 2011 dostala ponuku na vytvorenie detskej maľovanky. Vtedy s malou dušou navrhla iný model – verziu pre dospelých s mysterióznymi prírodnými motívmi. Ilustrátorka‚ ktorej starý otec bol hlavný záhradník zámockých parkov‚ sa obávala, že jediný, kto bude mať záujem o maľovanku pre dospelých, bude ona.
Ako sa však ukázalo, podobné chúťky majú miliardy ľudí od Brazílie až po Kóreu. Od prvého vydania Tajomnej záhrady v roku 2013 predala vyše dva milióny výtlačkov a v rebríčkoch predbehla diela renomovaných autorov beletrie i literatúry faktu. Nemenší úspech zaznamenalo pokračovanie Začarovaný les a fanúšikovia na jej facebookovej stránke dychtia po každej „uniknutej“ fotografii z ateliéru, v ktorom pripravuje tretiu maľovanku s motívmi z podmorského sveta.
J. Basfordová je momentálne „po uši“ ponorená do kreslenia hviezdic, korytnačiek a húfov rybiek. Aj preto sa Profitu na žiadosť o rozhovor ospravedlnila s odôvodnením, že až do úplného dokončenia maľovanky Lost Ocean sa ničomu inému venovať nestíha...