Stavebnicu tvoria dierkované pruhy zafarbeného plechu, profily, plechové plôšky, kolieska a malé skrutky a matičky. Tento rok sa úspešná stavebnicová hračka Merkur dostala dokonca na českú poštovú známku. Vytlačili ju v počte 180-tisíc kusov a stojí 25 českých korún, čiže je na poštovné do zahraničia. Osvietená propagácia skvelého českého výrobku‚ ktorý sa invenciou môže popasovať aj s Legom. Rokmi určite.
NADČASOVÝ NÁPAD. Otcom stavebnice bol v roku 1920 Jaroslav Vancl, ktorý sa vyučil za zámočníka. V presvedčení, že povojnové nové časy chcú zručných ľudí a tých treba vychovávať odmalička, si založil v mestečku Police nad Metují v severovýchodných Čechách firmu.
Volala sa Inventor a vyrábala stavebnice, ktoré podporujú detskú obrazotvornosť, fantáziu a kreativitu. Nie je jasné, do akej miery to všetko mal z vlastnej hlavy a nakoľko sa inšpiroval kovovými stavebnicami z Francúzska či Veľkej Británie.
Ale fakt bol‚ že vyrábal úžasné stavebnice. Deti – nielen chlapci a nielen tí malí – s vervou spájali kovovými háčikmi plechové dielce do domov‚ mostov či strojov a potom ich s rovnakým nadšením rozoberali a prestavovali podľa svojich predstáv.
Po piatich rokoch návrhár J. Vancl nahradil háčiky skrutkami a maticami, aby konštrukcie držali pevne, a vtedy vznikla stavebnica Merkur. Nápad získal aj ochrannú známku, čo bol predvídavý nápad, lebo o skladacie hračky bol vtedy obrovský záujem.