Podľa štatistík má väčšina firiem v stredoeurópskom regióne krátky život, tri roky prežije len asi tretina nových podnikov. D. Dědka tento údaj neznepokojuje. „Skutočnosť, že veľa firiem zaniká a veľa zámerov sa nenaplní, je celkom prirodzená vec. Možno na začiatku sa do podnikania hrnuli ľudia, ktorí boli viac podnikavci ako podnikatelia, a je iba dobre, že rýchlo skončili. S podnikaním je späté riziko, neúspech je súčasťou života, nie každý – hoci na pohľad dobrý – zámer vyjde,“ konštatuje.
Aj jeho firma bola v úzkych. „Trikrát sme takmer skrachovali, kým sme našli správnu cestu,“ priznáva.
V čase, keď začínal‚ bol jeho odbor – zabezpečovacia technika, alarmy a rôzna iná mikroelektronika – neprebádanou krajinou. „Primárne sme začínali s elektronikou. Všetci vo vtedajšom Československu si mysleli, že nám ušiel vlak, a vzhliadali sme k zahraničiu. Pravda je, že zabezpečovacia technika bola u nás niečo celkom nové. O to zložitejšie bolo získať pozíciu na trhu,“ vysvetľuje D. Dědek.
Inými slovami – trh tu prakticky neexistoval. Dnes je jeden. Aj po rozdelení republiky považujú v Jablotrone Česko a Slovensko za jedno odbytisko a umiestňujú na ňom okolo dvadsať percent celkovej produkcie. Zvyšok je určený na vývoz – prevažne do krajín Európskej únie.
ZÁKAZNÍCI PARTNERI. Konštatovanie, že české a slovenské výrobky konkurujú najčastejšie cenou, šéf jabloneckej firmy odmieta. „Nie, nekonkurujeme iba cenou, v súťaži vieme obstáť technickými vlastnosťami produktov a najmä službami, ktoré k nim poskytujeme. Dnes nie je nóvum hardvér, ale rôzne virtuálne služby a aplikácie do mobilných telefónov, diaľkový prístup.
Dôležitá je aj starostlivosť o distribučný kanál. Chceme, aby ten‚ kto si kúpi náš produkt‚ vnímal, že nie je iba naším zákazníkom, ale partnerom. Nechceme, aby klienti počúvali pri akomkoľvek probléme odporúčanie: Kúpte si novú verziu. O svoje produkty a zákazníkov sa staráme,“ hovorí D. Dědek.
Pred rokmi ponúkli na trhu telefón pre seniorov, ktorý fungoval ako bežný mobil, ale mal veľkosť aparátu pre pevné linky. Podľa niektorých to bol krok vedľa‚ no bolo to trochu inak. „Bola to zvláštna situácia. Do zabezpečovacieho systému sme pridávali GSM komunikáciu, čo samo osebe bola novinka, lebo konkurencia fungovala len cez telefónne linky. Technológia bola veľmi drahá, a preto sme hľadali podporu u mobilných operátorov‚“ vysvetľuje D. Dědek.
Povedali im, že iba prenos bezpečnostných dát je pre nich málo a že by sa im páčilo, keby sa z toho dalo aj telefonovať a posielať krátke SMS správy. Bolo to v čase, keď mobilní operátori atakovali trh pevných telefónnych liniek.
Vo firme si mysleli, že by sa prístroj mohol páčiť najmä starším ľuďom, a s touto myšlienkou išli na trh. D. Dědek hovorí o šťastí, že boli v správnom čase na správnom mieste. Hneď na začiatok získali od jedného mobilného operátora objednávku na 200-tisíc kusov.
Dovedna vyrobili viac ako jeden a pol milióna stolných telefónov. Zväčša sa predávali do biznis sféry, teda nie pre dôchodcov, ako sa to traduje ústnym podaním. Dodnes je vo viacerých krajinách Jablotron známy viac týmto veľkým telefónom ako modernejšími alarmami.
LENIVOSŤ POHÁŇA. D. Dědek má rád jednoduché riešenia a o súčasnosti hovorí ako o digitálnom rokoku. „Som dušou technik a myslím si, že veci sa majú robiť po novom a moderne, aby uľahčovali ľuďom prácu. Priznám sa, že jeden z hybných motorov v mojom živote je lenivosť. Nechce sa mi robiť veci zložito, keď sa dajú robiť jednoducho. V poslednom čase si všímam na výrobkoch, ktorým hovoríme hi-tech, že používame vyspelé technológie aj tam, kde to nie je potrebné‚“ trochu sa sťažuje.
„Pri elektronike sa opájame tým, že dokážeme urobiť displej a menu a pcháme to úplne všade. Potom sa stane, že promovaný elektroinžinier si nevie v mikrovlnke zohriať mlieko. Namiesto toho, aby mala dva gombíky – jeden na čas a jeden na výkon – má nezmyselné menu, ktoré robí jednoduchú operáciu zložitejšou,“ uvádza na príklade.
Nedal sa nachytať ani pri otázke‚ aký telefón sám používa. Z vrecka vyťahuje klasický tlačidlový mobil, o ktorom tvrdí, že mu bohato stačí na hovory a posielanie správ. „Ak potrebujem lepšie funkcie, vezmem si tablet, ktorý mi umožňuje komfort pri čítaní pošty alebo vyhľadávaní na internete. Keď idete stanovať, tak si vezmete švajčiarsky nôž, kde máte všetko od skrutkovača po vidličku. Doma v kuchyni ho však už nepoužijete, to by bol nezmysel,“ porovnáva D. Dědek.