Kedysi sníval o tom, že si postaví hrad, a preto chcel ísť študovať architektúru. „Začal som sa učiť kresliť a vtedy som pochopil, že toto mi asi nepôjde. Potom som sa dozvedel, že sa v Brne dá študovať vinárstvo a vinohradníctvo, a povedal som si, toto by sa mohlo do života hodiť,“ hovorí Michal Bažalík, mladý svätojurský vinár a dnes už absolvent Mendelovej univerzity v Brne.
Jeho „hradom“ sa stala malá drevená ekostavba s jednou miestnosťou a príslušenstvom. Stojí na okraji jeho vinohradu na slnečnom, južnom svahu Svätého Jura, mestečka neďaleko Bratislavy. Michal má ešte len 25 rokov, ale víno z tohto miesta sa už stihlo prebojovať k najviac oceňovaným medzi miestnymi vinármi.
DOBRÝ ROČNÍK. Ako sa tak prechádza pomedzi rady svojho viniča, pochvaľuje si, že aj po tomto lete, mimoriadne bohatom na suchá, vinohrad vydá vynikajúcu úrodu. „Toho roku je hrozno naozaj krásne. V polovici septembra bolo zrelšie ako to najzrelšie z minulého roka,“ opisuje prednosti tohtoročného nezvyčajného leta.
Občas síce po dlhých suchách napršalo a vtedy zvykli šupky popraskať, ale on mal vraj takých strapcov iba pár. Starý vinič má hlboké korene a preto sa jeho vinohrad stále zelení na svahu, kde slnko ostatnú zeleň spálilo.
A aké bude tohtoročné víno? „Hrozno je zrelé a sladké, ale dôležité je odhadnúť vo víne ten správny pomer medzi kyselinami a cukornatosťou,“ opisuje. Na vysvetlenie, cukor sa pri kvasení mení na alkohol, a tak tohtoročné víno môže byť správne alkoholické a sladké zároveň.
„Veltlín by som chcel mať sýty, alkoholický a tomu budem prispôsobovať výrobu.“ Správny vinár teda volí postup výroby každý rok, pri každej odrode zvlášť, už pri prehliadke vinohradu. Víno M. Bažalíka je zvláštne aj tým, že do neho nezvykne dodávať nič, ani keď je sezóna skúpa. „Minulý rok hrozno poriadne nedozrelo, ale ja som nechcel pridávať cukor, robil som ľahké, málo alkoholické, suché, skôr kyslé vína,“ opisuje.
DIPLOMOVKA VO FĽAŠI. Prvé víno vyrobil ešte ako študent vinárskeho odboru na Záhradníckej fakulte v Lednici Mendelovej univerzity v Brne. Najskôr obrábal iba desať árov z polhektárového vinohradu, ktorý vo Svätom Jure jeho otec kedysi výhodne kúpil. Pred dvoma rokmi ponúkal v čase otvorených pivníc okrem iných vín aj silván – svoju diplomovú prácu.
Medzitým si dokúpil 35 árov a ďalšie si prenajal. „Som dieťa z klasickej mestskej rodiny a keďže som nemal predkov vinárov, mohol som slobodne experimentovať. Hoci neviem, možno by som to mal robiť viac tak, ako sa to robiť má,“ hovorí. Experimenty sa nevzťahujú len na ten pomer štiav a chutí v príslušnom druhu vína, ale aj na ekologickú výrobu.

Zdroj: Maňo Štrauch
BIZNIS, POTOM POHODLIE. Od väčšiny ostatných mladých vinárov, ktorí sa rozhodli usadiť na svahoch Malých Karpát a vyskúšať si to s vínom, sa líši tým, že si nekúpil vinársky dom na hypotéku na začiatku svojho podnikania. Nezačal teda investíciou do pohodlia na dlh, investoval radšej do kúpy ďalších vinohradov. „Z výroby vína vieme s manželkou vyžiť, lebo nemáme vysoké nároky,“ priznáva sa. Minulý rok vyrobil tritisíc fliaš a z tohtoročnej úrody by chcel mať desaťtisíc. Prenajal si ďalšie vinice a na budúci rok plánuje obrobiť už 1,8 hektára. Cieľom však nie je expandovať donekonečna.
„Nechcem vystúpiť na fabrické množstvá, ale chcel by som skôr neustále zvyšovať kvalitu,“ vysvetľuje. Má klasické miestne odrody – rizlingy a veltlín, ale aj vzácnu tradičnú odrodu silván, ktorého sú v Jure už len tri hektáre. „Aj v rámci Malokarpatskej vínnej cesty je toto miesto výnimočné. Orientáciou svahov, žulovým podložím, vďaka ktorému má víno tú správnu štruktúru, telo. Neďaleké šúrske mokrade spôsobujú, že tu na hrozne občas vzniká rovnaký efekt ako v Tokaji, keď botrytída zaschne na povrchu bobuliek, sám som pár takých strapcov našiel,“ opisuje výnimočnosť miestnych viníc.
REÁLNY PLÁN. Vie presne, ako chce s podnikaním pokračovať – má cieľ a ten nepredstavuje slogan: chcem byť veľmi bohatý. „Chcem mať víno zo svojej vinice, chcem ho robiť vo vlastných priestoroch a mať stabilný príjem, ktorý uživí rodinu,“ vysvetľuje. Určite nepatrí k ľuďom, ktorých po čase omrzí romantika v nepohode a zamestná sa vo veľkej firme.