Dávno sa turisti z vyspelých bohatých krajín neobávajú, čo ich bude čakať, ak na cestách chudobnejším svetom ochorejú. Dostanú zväčša dostupnú kvalitnú prvú pomoc, potrebné liečenie, najmä na súkromných klinikách, ktoré sa špecializujú na servis pre cudzincov. Okrem toho si čoraz častejšie chorí ľudia cielene vyberajú operácie a liečenie po svete, aj v lacnejších či „lowcostových“ krajinách. Americkí a západoeurópski lekári sú pre mnohých pridrahí.
TRIDSAŤ DESTINÁCIÍ. Americký portál Patients Beyond Borders (Pacienti bez hraníc) je adresárom i sprievodcom osvedčenými a odporúčanými zahraničnými klinikami a dáva priestor konkrétnym skúsenostiam pacientov. Zdravotná turistika sa stala v troch desiatkach krajín po celom svete spôsobom podnikania. Spoľahlivé služby poskytujú špičkové nemocnice, ktoré prešli náročnými auditmi, sú vybavené najnovšou technikou a skúsení lekári dostali vzdelanie vo vyspelých krajinách. Ročne pomôžu ôsmim miliónom pacientov. Podľa portálu Patients Beyond Borders top destináciami pre cudzincov sú Kostarika, India, Izrael, Malajzia, Mexiko, Singapur, Južná Kórea, Tai- wan, Thajsko, Turecko a USA. Kým mnohí Američania sa liečia v zahraničí, do USA sa chodia liečiť z cudziny. Po svete dostanú všetko, čo potrebujú, na špičkovej úrovni, akú by mali síce aj doma, ale za výrazne nižšie ceny. Na zdravotnú turistiku do zahraničia velia každý rok peňaženky deväťstotisíc Američanom a vyše sedemdesiatim tisíckam Britov. Chodia k cudzím stomatológom aj chirurgom, očným lekárom, gynekológom i onkológom, tiež na transplantácie orgánov vrátane obličiek a srdca.
CESTY NA VÝCHOD. V Thajsku predvlani liečili 1,8 milióna cudzincov, 600-tisíc v roku 2012 v Malajzii, v Indii štvrť milióna a súkromné turecké kliniky hostia v ostatných rokoch 110-tisíc chorých turistov. Thajské úrady tvrdia, že dane zo zdravotnej turistiky umožňujú výrazne zvyšovať dostupnosť a kvalitu medicínskych služieb miestnym obyvateľom po celej krajine.