Majiteľ autoservisu Jozef Kováč sa najskôr rozhodol pre živnosť. Takto mohol totiž začať podnikať hneď – odo dňa ohlásenia živnosti. K tejto výhode sa podľa daňovej poradkyne Alice Fisterovej z firmy Atach priraďujú aj nízke začiatočné náklady na získanie živnostenského oprávnenia a nenáročnosť celého postupu. Ďalej pri rozhodovaní zaváži, že sa podnikateľ môže rozhodnúť, ako bude preukazovať výdavky a náklady na podnikateľskú činnosť – či formou jednoduchého alebo podvojného účtovníctva.
Kde ušetríte
Živnostník tiež v prvom roku podnikania neplatí odvody do Sociálnej poisťovne. Pri zdaňovaní príjmov fyzických osôb živnostníci majú nižšiu sadzbu dane, a to 19 percent oproti dani z príjmov právnických osôb, ktorá je 22 percent (a iné sadzby v špecifických prípadoch).
Veľkou výhodou je možnosť odpočítať si od príjmov paušálne výdavky vo výške 40 percent (maximálne však 5 040 eur ročne) bez potreby viesť si účtovníctvo‚ s ktorým bývajú spojené ďalšie náklady. „Živnostník si môže uplatniť aj daňové úľavy. Nezdaniteľná časť na daňovníka a manžela či manželku môže na dani ušetriť aj 1 400 eur ročne,“ zdôrazňuje Peter Furmaník z firmy Libertax Consulting. K výhodám živnosti sa zaraďuje možnosť nakladať s príjmami v momente ich prijatia bez nutnosti čakať na uzavretie účtovného obdobia.