Mobilné telefóny sú čoraz kvalitnejšie a zďaleka už neslúžia len na telefonovanie či občasnú kontrolu e-mailov. Sú našou kanceláriou, sekretárkou, online komunikačným kanálom i bankomatovou kartou v jednom. Všetky tieto povinnosti im poriadne „žerú“ šťavu. Ale keď nie je poruke elektrická zásuvka‚ ba ani nabíjačka‚ môže to byť malér.
Zabrániť sa mu rozhodli dvaja Kristianovia z dunajskostredskej firmy Charge Group, ktorá spustila službu Freecharging. Aplikáciu a sieť na pohodlné nabíjanie mobilu‚ keď treba a kde treba. Obaja sú totiž fanúšikmi pohybu‚ slobody a prepájania ľudí‚ ktorému podľa nich pomáhajú mobilné a internetové siete.
NESMRTEĽNÁ ŠKATUĽKA. „Pozreli sme sa na existujúce možnosti dobíjania mobilov, urobili sme si prieskum trhu, prepočítali potrebné investície a išli sme do toho,“ hovorí o počiatočnom nápade jeden zo spolumajiteľov Kristian Molnár. Výsledkom je služba‚ ktorá má ambíciu prepájať nabíjačky so smartfónmi‚ miesta s ľuďmi a využívať rôzne synergie.

Zdroj: Milan David
Ale pekne po poriadku. So spoločníkom Kristianom Takácsom sa v prvom rade rozhodli ísť po kvalite hardvérovej súčasti biznisu. Potrebovali nabíjačku, ktorá zvládne naraz aj štyri mobilné telefóny – a to s rôznymi koncovkami. Mala byť trvácna, neprehrievať sa a vydržať od päťsto do tisíc nabití.
„Zadal som požiadavku čínskym výrobcom a ozvali sa mi mnohí. Keď som im napísal, že sa na to pôjdem pozrieť osobne do Šen-čenu, väčšina z nich odpadla. Z tých odolnejších som si vybral dodávateľa, ktorý naozaj ponúkal kvalitu vhodnú na každodennú záťaž,“ prezrádza K. Molnár.
Výslednej nabíjačke natoľko veria‚ že k nej ponúkajú ročnú záruku pre nabíjacie miesta. Počas nášho takmer hodinu trvajúceho rozhovoru nabíja dva mobily a necítiť‚ že by z nej sálalo teplo. „Nezničí vám drahý smartfón. Nie je to rýchlonabíjačka, ale nabíja bezpečne,“ dodáva dunajskostredský podnikateľ.
Podobne vyberali aj kábel k nabíjacej škatuľke. Má univerzálne koncovky na všetky bežné smartfóny i na rôzne verzie iPhonov. „Ak by nabíjačka a kábel neboli také kvalitné, majiteľ nabíjacieho miesta by si mohol ísť kúpiť podobnú škatuľku do hociktorého elektroobchodu,“ vysvetľuje K. Molnár. A to nechceli‚ pretože ich biznis je založený na vytvorení siete nabíjacích miest.
ZÁKLAD JE SIEŤOVANIE. Keď vyriešili hardvér‚ pustili sa do tvorby softvéru – teda aplikácie a k nej patriacej platformy. Pozreli sa, čo na trhu už bolo, zisťovali chyby a tvorili od piky. Jeden dovtedy podnikal v oblasti ekonomiky a účtovníctva‚ druhý v cestovnom ruchu‚ a tak si na túto prácu museli najať šikovných ítečkárov z rodného mesta. Pôvodne rátali, že služba bude hotová za niekoľko mesiacov. „Ale produkt bol pripravený pre verejnosť až po desaťmesačnom testovaní a vylepšovaní,“ vraví K. Molnár.
Na začiatku leta však už mali nabíjačky aj aplikáciu a mohli sa pustiť do vytvárania siete nabíjacích miest – čiže predaja svojej služby iným podnikateľom‚ ktorí chcú nabíjanie ponúknuť ako pridanú hodnotu svojim zákazníkom. Napríklad reštauráciám‚ kaviarňam či barom‚ skrátka všetkým‚ ktorí majú záujem‚ aby u nich zákazníci pobudli čo najdlhšie a neutekali si domov (alebo ku konkurencii) nabiť mobil‚ keď im vypovedá poslušnosť uprostred chatu s kamarátom alebo pri hľadaní zábavy na neskôr.
„Výhodou pre nabíjacie miesta je fakt, že ich bude viac nových zákazníkov vyhľadávať a prípadne u nich aj konzumovať popri dobíjaní svojich mobilných zariadení,“ vysvetľuje K. Molnár. Službu ponúkajú podnikateľom v troch balíkoch, ale podľa doterajších skúseností je vraj najefektívnejší a najobľúbenejší Eco balík, ktorý okrem ročného predplatného služby a podpory obsahuje štyri nabíjacie sety s dvoma káblami za 160 eur ročne.
Veria‚ že ich riešenie je lepšie ako iné. V niektorých nákupných centrách už existujú nabíjacie skrinky, kde si mobil môžete uzamknúť a oživiť‚ kým si nakúpite alebo dáte kávu. Lenže tam ho máte z dohľadu a to je pre mnohých ľudí v dnes takmer nepredstaviteľné. Radšej by mali nabíjačku na stole a svojho miláčika tiež.

Zdroj: Milan David
UŽITOČNÉ POUČENIA. Idea dobrá‚ ale budovanie takejto siete nie je v čase širokej ponuky rôznych služieb vôbec jednoduché. K. Molnár priznáva‚ že na začiatku sa im hľadali spolupracovníci veľmi ťažko