Núdza naučila húsť nové podnikateľské melódie papierenských Daliborov v starej manufaktúre, dnes akciovej spoločnosti Ručná papiereň vo Veľkých Losinách v Olomouckom kraji.
V minulých rokoch vyrábali ročne sedem ton kvalitného ručného papiera, momentálne však odberateľom doma i vo svete stačí päť ton. Také množstvo vyrobí najväčšia moderná česká papiereň v Štětí, súčasť medzinárodného gigantu Mondi, za dvanásť minút. Bude to však iba bežný papier.
Preto si tento rok vo Veľkých Losinách vymysleli rastúci papier. Do papieroviny poukladali semiačka poľných kvetov, vysušili, vyrobili papierové kvetinky a z nich pohľadnice s blahoželaním. Stačí „zasadiť“ papier do črepníka s hlinou a zalievať. Vyrastie skutočný kvietok.
MILÉ BOKOVKY. Vo firemnej predajni vyrábajú a predávajú na vlastnom ručnom papieri kalendáre s vyobrazením starých máp, drahý exkluzívny listový papier aj s obálkami, svadobné oznámenia, novoročenky, exkluzívne vizitky, blahoželania k promócii, svadbe, narodeniu dieťaťa.
Firemné vydavateľstvo robí na ručnom grafickom kartóne milovníkom kníh a zberateľom grafických originálov bibliofilské tlače. Momentálne predávajú dve desiatky autorov. Napríklad Jaroslava Haška. Z jeho diela vybral výtvarník Adolf Born šesť poviedok a pridal k nim štyri vlastné serigrafie. Brožovaných výtlačkov je iba sto, každý má svoje číslo, rovnaké ako grafické listy s Bornovým podpisom. Kniha je aj cenným darčekom. Napríklad k jubileám. Za 12 100 českých korún (niečo vyše 440 eur).
Bibliofilskú podobu so štyrmi hĺbkotlačovými originálmi od Kristiana Kodeta má aj 180 brožovaných a dvadsať v koži viazaných výtlačkov básne Máj od Karla Hynka Máchu. Vo Veľkých Losinách vydali aj dvojjazyčnú báseň od Edgara Allana Poa a nedávno so štyrmi Bornovými grafikami poviedku Marka Twaina Preslávený skákajúci žabiak z okresu Calaveras.

Tu sa papier hladíZdroj: Ján Blažej
POTREBNÝ PRODUKT. Základom ich výroby je však stále ručný papier. Prevádzkový riaditeľ Petr Fou- ček vysvetľuje, že pomáha napríklad pri záchrane vzácnych tlačí, dôležitými odberateľmi sú Karlova univerzita v Prahe, Masarykova univerzita v Brne, radnice rozličných miest, potrebujú ho výtvarníci a výrobne špeciálnych tlačí.
Veľa sa vyváža. Zahraniční obchodníci s ručným papierom hlásia, že veľkolosinský dodávali aj do Vatikánu, na britský panovnícky dvor a objednávajú si ho aj farmaceutické a chemické laboratóriá a firmy, lebo má lepšie filtračné vlastnosti než priemyselný.
Ako sa ručný žltavý papier vyrába, skúšam takisto ako iní návštevníci papierne. Dostanem do rúk drevený rám s kovovým sitom a nalievam doň tekutú zmes. Trasiem s rámom, prebytočná voda sitom vyteká. Keď je na site ako-tak rovnomerne hrubý vlhký list, vyklopím ho na plstenú podložku, do ktorej voda vsiakne.
Plsti s papierovinou sa na seba kopia a idú do lisu, ktoré vodu vytláčajú. Potom papier na povale tri či štyri dni sušia a po povrchu gleja, aby sa atrament pri písaní na papieri nerozpíjal. A napokon vyhladia v kalandri, stroji z roku 1893. Ale tlačiareň v Losinách má oveľa starší príbeh...
Na písanie, tlačenie, balenie i do toalety
Papier má vyše 2 200 rokov. V Číne zápisky na bambusové či drevené prúžky nahradilo písanie na drahý hodváb. Pojem „papier“ v starej čínštine znamená „hodvábne odrezky“. Pretože potreba zapisovať udalosti rástla a hodvábu bolo málo, ktosi prišiel s nápadom vyrábať papier z odrezkov z hodvábu a drvených handier. Surovín na výrobu papiera bolo však viac. Čínski kaligrafi a maliari už pred tisícročím mali papier zo zelenej kôry santalového dreva alebo z vláken bambusu, slamy a kôry. Postup výroby si Číňania prísne strážili, ale v šiestom storočí nášho letopočtu ho získali Japonci. Zložito cez kórejských kupcov. Na výrobu používali napríklad aj morušovú kôru. Mayovia si papier vyrábali z lyka z figovníkovej kôry, ale aj z kôry moruše a chlebovníka. V ôsmom storočí Arabi uniesli niekoľko čínskych papierenských majstrov a tajomstvo výroby papiera z handier z nich vytĺkli. O štyri storočia neskôr Arabi papier priniesli na svoje územia v Andalúzii v dnešnom Španielsku. Čoskoro začali vyrábať papier aj Taliani a zásobovali ním celú strednú Európu. Vo Fabriane pri Ancone papier podľa starých receptúr stále vyrába manufaktúra založená ešte v roku 1268. Šestnáste storočie malo papierne v Holandsku, Poľsku i Česku.