Prečo človeka z veľkej korporácie zaujíma startupová konferencia a samotné startupy?
Je to sčasti prirodzená zvedavosť. Je skvelé, že sa aj v strednej a východnej Európe tak rapídne rozvíja start- upová scéna a pribúda čoraz viac mladých podnikateľov s dobrými biznis myšlienkami. Z môjho pohľadu korporátneho človeka, ako ste ma nazvali, sa aj naša firma rozvíja dvoma spôsobmi. V prvom prípade organicky, teda prirodzeným inovovaním, vytváraním vlastných procesov, ktoré ju posúvajú dopredu. A následne neorganicky, teda tým, že kúpime už existujúci biznis, ktorý nás posunie ďalej.
V Bratislave ste ale očividne pre to druhé. Oslovili vás niektoré biznis myšlienky?
Na konferencii som bol krátko, ale celkovo ma prekvapuje, kam sa Slovensko a okolité krajiny aj podnikateľsky posunuli. Viete, sám mám poľský pôvod, je pre mňa milé vidieť, že veci sú na dobrej ceste.
Akým spôsobom reaguje na startupy kolos ako Oracle?
Aj my máme otvorené oči. Súvisí to s tým, že mnohé dobré myšlienky dnes prichádzajú zvonka, od malých firiem, ktoré často premýšľajú oveľa rýchlejšie než veľké korporácie. Ale Oracle nie je venture kapitálový fond. Ani ho v rámci firmy nemáme vytvorený, aby sme ho používali na priamu podporu rozbiehajúcich sa biznisov. Nie je naším prípadom, že by sme ako v Las Vegas stavili na sto rôznych startupov a verili, že niekoľko z nich predsa len musí vyjsť. Ak o niečom uvažujeme, musí to obstáť ešte pred tým, ako k tomu pristúpime.
Ako vnímate startupy súčasnosti?
Zo skúseností viem, že je rozdiel medzi americkými a európskymi startupmi. Vyplýva to zrejme z historického vývoja, keďže startupová scéna v Spojených štátoch už má za sebou niekoľko dekád. Podobne začínala aj naša spoločnosť či Microsoft. Ale pointa je v tom, že napriek kratšiemu vývoju sú startupy zo strednej a východnej Európy veľmi vyspelé. Majú talentovaných ľudí, dobré podnikateľské myšlienky. Bariéry sa už dávno zotreli. Dnes má každý prístup k informáciám o tom, ako sa podniká vo svete. Je jednoduché sledovať, čo ma zaujíma, aká je konkurencia, ktoré trhy budú či nebudú fungovať. V tom sú podmienky rovnaké. Jediným rozdielom je podpora, či už od privátnych investorov, ale najmä od vlád a dravosť mladých podnikateľov. To všetko, bohužiaľ, stále prevažuje misky váh na stranu Ameriky. Biznis anjelov je tu neporovnateľne viac a takisto aj podpora štátov a podnikateľského prostredia je výrazne väčšia. A, úprimne, americké startupy sú dravejšie než európske.
Vy sám ste začínali v startupe.
Áno, ale je to už veľmi dávno. Išlo o startup, ktorý sa venoval IT štruktúram. Neskôr ho kúpila spoločnosť Netscape, ktorá bola sama v tom období malou firmou a nedosahovala ešte také rozmery ako dnes. Následne som sa stal súčasťou ďalšieho startupu už v rámci Netscapu. V tomto prípade som bol v zakladajúcom tíme a darilo sa nám rozbiehať biznis, dokonca sme dostali ponuku na kúpu od investora. Ale transakcia sa neuskutočnila a ja som zakotvil v spoločnosti Oracle.
Ste vyštudovaný architekt. Ako ste sa s takouto kvalifikáciou uchytili v technologickej firme?
Aby som to spresnil, som vyštudovaný stavebný architekt, a preto za tým, že som skončil v technologickej firme, nemôže byť nič iné ako úplná náhoda. Ale skúsil som šťastie a spoločnosti Netscape, ktorá akvirovala náš startup, som predstavil svoje portfólio. Práve potrebovali niekoho, kto by mal blízko k navrhnutiu novej IT štruktúry a ja som v portfóliu prezentoval niektoré svoje grafické práce, 3D vizualizácie a stavebné návrhy. Im sa to páčilo, videli v tom určitú spojitosť, a tak ma prijali. Nebol v tom žiaden plán, talent, netradičné schopnosti, jednoducho išlo o náhodu. Ale tak to v živote chodí. Zrejme najlepšie to vystihol herec a režisér Woody Allen: Osemdesiat percent úspechu vychádza z faktu, že sa niekde objavíte...