Diamanty sú všeobecne považované za uchovávateľa hodnôt a ich najväčšia prednosť je aj ich najväčšou slabinou. Napríklad v prípade vojenského konfliktu nie je problém schovať klenot do vrecka a opustiť krajinu. Vzácny šperk môže rovnako nenápadne zmiznúť aj napriek ostražitosti jeho strážcov. Podobne, ako sa to stalo nedávno v Bratislave. Najväčšie lúpeže drahokamov však bývajú menej rafinované a k slovu sa dostáva aj hrubá sila.
Cena podľa štyroch „C“
Pri stanovení ceny diamantov treba rozlišovať ich investičnú a umeleckú hodnotu. Nie každý drahokam je investičný nástroj. Investori zameriavajú svoju pozornosť na certifikované diamanty. Tie majú svoje číslo certifikátu vypálené laserom – toto číslo nie je viditeľné voľným okom, ale iba pri zväčšení. Na cenu majú vplyv štyri „C“: cut – výbrus, colour – farba, clarity – čírosť a carat – váha udávaná v karátoch. Dôležitý je aj pôvod.
Investičný certifikát by mal garantovať, že nejde o takzvaný krvavý diamant, ktorý pochádza z Afriky a výnosy z neho slúžia na financovanie tamojších vojenských režimov. Na rozdiel od vzácnych kovov je cenotvorba diamantov menej transparentná. Je to práve vplyvom štyroch „C“.