Vyššie pokuty od 1. januára 2016, ktoré parlament schválil v novele zákona o správe daní, sú v porovnaní s inými krajinami Európskej únie relatívne vysoké. Podľa odborníka v oblasti daňového poradenstva Wilfrieda Serlesa zo spoločnosti IB Grant Thornton je to krok k efektívnejšiemu výberu daní. Na Slovensku v porovnaní s vyspelými európskymi štátmi totiž chýba riziková analýza daňovníkov, ale najmä ich trestnoprávna zodpovednosť.
VIAC KONTROLOVAŤ
„Daňovníci, ktorí vykazujú nulové alebo priveľmi nízke zisky oproti ziskom bežným v danom odvetví, ktorí neplatia dane alebo ich platia oneskorene, by mali byť pravidelne kontrolovaní. Riziková analýza daňovníkov by zabezpečila, že rizikové subjekty by boli bežne kontrolované, zatiaľ čo poriadnych daňovníkov by daňový úrad neobťažoval vôbec,“ navrhuje W. Serles.
Urobiť sa dá ešte viac. V medzinárodnom porovnaní podľa neho Slovensko najviac zaostáva v tom, že tu neexistuje trestnoprávna zodpovednosť konateľov spoločností. V iných krajinách, ako sú Nemecko a Rakúsko, je to samozrejmosťou. „Vláda by mala z dôvodov všeobecnej prevencie zvážiť zavedenie priamej zodpovednosti konateľov za daňové podvody. Už samotná skutočnosť, že konateľ by mohol byť braný na zodpovednosť za daňový podvod, by viedla k väčšej presnosti a čestnosti pri podávaní daňových priznaní,“ domnieva sa daňový analytik W. Serles.