Nový pivný svet objavil vďaka spoluhráčom z kapely, kde začal hrávať. „Chalani mali čo-to pochodené po svete a ukázali mi‚ ako dokáže chutiť aj také iné pivo. Chodili sme do pubu, kde čapovali Kaltenecker Brokát, ktorý doteraz považujem za najlepší tmavý ,spodňák‘ v Česku aj na Slovensku,“ začína svoje rozprávanie o objavovaní inej pivnej kultúry kočovný pivovarník. V pive si našiel koníček a začal sa o jeho varení vzdelávať. Odsťahoval sa z Bratislavy a otvoril si krčmu v Senici – Sklep pub. Tam odštartoval pivnú osvetu medzi miestnymi.
Kočovnícky koncept
Kočovný, cigánsky, lietajúci či nájomný pivovar v podstate ani pivovarom nie je. Majitelia tohto konceptu varia pivo podľa vlastných receptov v prenajatých priestoroch iných pivovarov. Myšlienka kočovných pivovarov vznikla v dánskom minipivovare Mikkeller v roku 2006. Jeho výhodou je, že umožní uplatniť sa aj amatérskym sládkom, ktorí varia pivo doma alebo v iných pivovaroch podľa vlastných receptov.
BrewDog v Glasgowe založili dvaja partneri, z ktorých jeden bol vyštudovaný pivovarník a druhý ekonóm. Ideálna kombinácia. Tento minipivovar má skvelý marketing a rozširuje sa tak, že ľudia si kupujú akcie pivovaru, ale nie na burze, len ako crowdfunding. Z nového kapitálu sa pivovar úspešne rozširuje.
„Začali sme ľudí učiť piť pivá z malých a stredne veľkých priemyselných pivovarov formou ,rotujúcej pipy‘, robili sme ochutnávky, chodili na festivaly a tvrdo sme makali,“ opisuje krčmárske začiatky P. Holčík. Jeho pub bol jeden z prvých podnikov na Slovensku, ktorý ponúkal iba remeselné pivo bez toho, aby musel mať pivo od pivných gigantov.
BOCIANY URČUJÚ ČAS
Hoci budova, v ktorej sídli piváreň Sklep pub, neohúri, podnik má vkusný interiér. Vnútro skrášľujú historické fotografie Senice, plagáty rôznych pivných špeciálov a, samozrejme, fotografie domácich pív z kočovného pivovaru Hellstork, čo v preklade znamená Diabolský bocian.
„Názov sme vybrali preto, lebo sme začínali pivo variť s Danom Obcovičom, spolumajiteľom Sklep pubu, u neho doma v obci Čáčov pri Senici. Tam bociany hniezdia na umelo vytvorených hniezdach. Vtáci určujú, kedy sa varia jednotlivé špeciality. Keď odlietajú, vieme, že sa začína chladné obdobie a odzvonilo ľahkým letným pivným štýlom, a prichádzajú tie ťažšie, ale aj na- opak,“ vysvetľuje pointu názvu pivovaru P. Holčík.
Dvaja pivní nadšenci hľadali know-how v knihách a išli aj do neďalekej Stupavy, kde si tamojší pivovarníci v minipivovare varia vlastné pivo Stupavar. P. Holčík a D. Obcovič začali variť u Danovho otca v garáži a po ňom pomenovali pivo Amber Ale – Dežko. Kuchtili na starom elektrickom sporáku, v smaltovanom hrnci, rovno zo základných surovín.
Najprv uvarili bavorský ležiak. „Mladinu sme chladili v miešači na ľadovú drvinu a kvasili v jame pod garážou v otvorenej spilke, hneď vedľa zemiakov,“ vysvetľuje P. Holčík. Dnes varia rôzne pivné špeciály ako Pale Ales, IPA, teda Indian Pale, čo je britské pivo pre koloniálnych vojakov v Indii, ale nevyhýbajú sa ani ležiakom či čiernym pivám.

Dano Obcovič a peter holčík
ČIERNY ZÁŽITOK
Do krčmy prichádzame krátko po otvorení v nedeľu popoludní. Barman ponúka tmavé 15-stupňové pivo so zvláštnym názvom Kraken – Cascadian Dark Ale. Vonia sladko, ale jeho horká chuť prekvapí. Taktiež aj naozaj tmavá až čierna farba. Barman sa ospravedlňuje, že majú iba čapované.
Majitelia krčmy a pivovarníci sa doteraz zameriavali predovšetkým na sudové pivo a to ich vyťažovalo natoľko, že neostal čas na fľaškovanie. V ponuke čapovaného piva sú aj špeciály zo spriazneného minipivovaru Wywar z Holíča či zo sesterského kočovného pivovaru Padre Craft Brews z Košíc.
Čoskoro do pivárne prichádzajú prví štamgasti. Keď sa pýtam, či nie sú takmer dve eurá za jedno pivo priveľa, reagujú protiotázkou, či som ho už ochutnal. Odpovedám‚ že áno. „Tak potom viete, že tá cena za takú jedinečnú chuť je dobrá‚“ hovorí presvedčene barman. Aj ľudia, ktorí boli zvyknutí na bežné pivo za euro‚ podľa neho prešli na ich pivá, hoci sú drahšie.