Simona nikdy neletela lietadlom. Potrebovala nasmerovať pri výbere vysokej školy a budúcej kariéry. „Jej mentorka Lucia ju zobrala na výlet do Aachenu, pomohla jej vybaviť v zahraničí letnú stáž a presvedčila ju, že zvládne sama cestovať a spoznávať svet. Za necelý rok stratila obavy a začína využívať svoje schopnosti, na čo predtým nenabrala odvahu,“ začína Tomáš Hajdušek.
Na príklade gymnazistky Simony ilustruje prínos projektu Lead Up, v ktorom si odborníci – mentori berú pod ochranné krídla jedného chránenca (po anglicky nazývaný „mentee“) a celý rok mu pomáhajú osobnostne rásť. Program vytvorili spolu s kolegom Matúšom Jarolínom pod neziskovým združením Future Generation Europe a začínajú po ňom poškuľovať už aj naši rakúski, českí a poľskí susedia. Franšíza sa pripravuje momentálne aj pre Grécko.
POLITIK AJ ÍTEČKÁR
„Lucia mi pomáha pozrieť sa na svet odvážnejšími, otvorenejšími očami. Riešime spolu tému dobrovoľníctva a aj vďaka jej vplyvu som sa zbavila zábran v komunikácii,“ hovorí o svojej mentorke študentka gymnázia Simona Lyseková. Na projekte Lead Up sa zúčastnila aj stredoškoláčka Dominika Gazdíková, ktorá sa chce profesionálne venovať novinárčine a najmä písaniu.
„Pravidelne komunikujeme cez internet a stretávame sa aj osobne. Spoločne riešime moje pokroky, problémy, prekážky. Vždy, keď potrebujem usmerniť, je tu pre mňa‚“ hovorí o svojom mentorovi Michalovi Makasovi. „Radami a konštruktívnou kritikou mi pomáha pri písaním článkov. Vďaka nemu vidím svoje rezervy a miesta, na ktorých by som mala ešte pracovať.“
Ako to funguje? Mentor si volí svojho zverenca na základe spoločných záujmov a profesie, ktorej by sa študent v budúcnosti venovať. Stredoškoláci si môžu vybrať medzi právnikmi, kreatívcami, architektmi, startupistami, cestovateľmi, ítečkármi, koučmi, matematikmi. Svojho „menteeho“ má v programe napríklad aj expremiérka Iveta Radičová, poslanec Martin Poliačik či sociológ Michal Vašečka.
Riaditeľ rastúcej internetovej spoločnosti Websupport Michal Truban sa zase ako mentor Lead Upu v uplynulom roku venoval študentovi Denisovi Poledníkovi. Na budúci rok pribudnú do portfólia skúsených mentorov ďalšie zaujímavé osobnosti. Matúš s Tomášom plánujú v budúcnosti expandovať s projektom do krajín Európskej únie a vytvoriť sieť medzinárodných mentorov.
UNIVERZITNÁ GENERÁLKA
„Keby ste mali časostroj, ktorým by ste sa mohli vrátiť o pár rokov späť, išli by ste na rovnakú univerzitu alebo by ste sa prihlásili na inú? Túto otázku kladieme často kamarátom a kolegom. Mnohí z nich by sa dnes rozhodovali inak ako kedysi. Niektorí dokonca hovoria o chybe, ktorú by už nespravili,“ smeje sa Matúš.

„Naším cieľom je, aby sa stredoškolák správne rozhodol a nemohol sa alibisticky sťažovať, že mu pri výbere smerovania niekto zle poradil.“ V roku 2014 preto vymysleli projekt Mini-Erasmus, ktorý je akýmsi starším bratom projektu Lead Up. V marci 2015 sa do programu zapojilo už tridsať vysokých škôl, na ktoré umiestnili dvestopäťdesiat študentov.
Počas jedného týždňa sa môžu zahrať na reálneho vysokoškolského študenta, ktorý býva na internáte a každé ráno sa ponáhľa hromadnou dopravou na prednášky. Na konci programu sa mu v ideálnom prípade vyjasní, či vysnívaná vysoká škola a vybraný odbor je skutočne cestou, ktorou chce ísť.
September býva pre začínajúcich právnikov najrušnejším obdobím. „Oslovujeme stredné školy, pripravujeme marketingovú kampaň, dolaďujeme detaily, no v prvom rade riešime fundraising, aby mohli mať aj naďalej všetky aktivity študenti bezplatné,“ hovoria o príprave na nový ročník svojich programov.