V skratke
- polyglot – človek‚ ktorý sa dohovorí viacerými cudzími jazykmi
- multilingválny – viacjazyčný
- 10 percent obyvateľov EÚ sa okrem materinského dohovorí minimálne troma ďalšími jazykmi (Eurobarometer 2012), silne zastúpení sú Škandinávci‚ Holanďania‚ Belgičania
Keď sledujete‚ ako hladko prechádzajú z čínštiny do srbčiny, z arabčiny do portugalčiny alebo z angličtiny do ruštiny‚ podobá sa to na prepínanie satelitných kanálov v televízii. Zatiaľ čo my ostatní úporne premýšľame, ako si na trhu v cudzine aspoň rukami-nohami vypýtať niečo pod zub, polygloti zo seba sypú zložité slovné spojenia a jazykolamy. So skvelým prízvukom.
Tak nejako to vyzeralo na poslednej Medzinárodnej konferencii polyglotov v New Yorku, na ktorej sa začiatkom októbra zišlo vyše štyristo odborníkov a jazykových nadšencov z rôznych kútov sveta. Nechýbal medzi nimi 33-ročný rodák z Košíc Vladimír Škultéty.

Vladimír Škultéty
Nedávno na seba upozornil populárnym videom, v ktorom ho počujete rozprávať devätnástimi jazykmi. Málo? V skutočnosti ovláda ešte ďalší. O tom, ako to dokázal, rozprával aj na americkom zjazde multilingválnych géniov. Jeho príbeh doplnil mozaiku zaujímavých príbehov a prednášok, ktoré dovolili nazrieť nielen do životov, ale aj do mozgov polyglotov a dešifrovať ich tajomné zákutia.
Jazyk a myseľ
Príslovie „Koľko rečí vieš, toľkokrát si človekom“ má oveľa hlbší význam, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Aj Karol Veľký svojho času povedal, že ovládať cudzí jazyk je ako mať druhú dušu. Nezanedbateľnú úlohu zohráva kultúra a mentalita druhého národa, ktorej sa vedome prispôsobujeme.
Tlmočník Vladimír Škultéty si všimol, že cudzia reč ovplyvňuje jeho správanie v závislosti od toho, v akom veku sa ju naučil. „Po maďarsky som rozprával najmä v škôlke a po rusky som sa učil ako vysokoškolák, takže sa cítim trošku inak, keď hovorím jedným alebo druhým jazykom. Keď hovorím po maďarsky, cítim sa príjemne a som milší na ľudí,“ hovorí s úsmevom.
Zvláštnu spojitosť medzi jazykom a spomienkami si všimol spisovateľ Vladimir Nabokov. Svoj životopis napísal najprv po anglicky‚ až potom ho začal prekladať do ruštiny. Vtedy si všimol, že jeho spomienky obohatili nové detaily. „Ruská verzia sa nakoniec natoľko líšila od pôvodnej, že mal potrebu preložiť ju nanovo do angličtiny,“ píše Aneta Pavlenková v knihe Bilingválna myseľ.
SÚ TÍ VYVOLENÍ?
Môže sa polyglotom stať ktokoľvek alebo existujú vrodené predispozície, ktoré na to človeka predurčujú? „Pojem polyglot je veľmi široký. Niekto, kto sa vie viac-menej dohovoriť v niekoľkých jazykoch, je polyglotom rovnako ako napríklad profesionálny tlmočník Robert Biegler z Rakúska, ktorý dokáže simultánne tlmočiť medzi nemčinou, angličtinou, francúzštinou, taliančinou a španielčinou na špičkovej úrovni a ktorýmkoľvek smerom,“ vraví V. Škultéty.
Tým prvým môže byť podľa neho ktokoľvek, ale tým druhým len málokto. Mimochodom, R. Bieglerovi konkuruje napríklad aj britský prekladateľ Európskej komisie v Bruseli Graham Cansdale, ktorý profesionálne využíva štrnásť jazykov‚ ale ovláda ich viac. „Pokiaľ ide o predispozície, myslím si, že človek musí byť komunikatívny, mať dobrú pamäť, dobrý sluch a cit pre jazyk. Ak niekto hovorí dobre rodným jazykom, je veľká pravdepodobnosť, že bude hovoriť dobre aj cudzím jazykom‚“ tvrdí Vladimír.
To znie celkom povzbudivo. Mozgové fitnescentrum však treba navštevovať pravidelne a jazykové frázy si pravidelne oprašovať‚ aby ste s každým novým jazykom nezabudli tie staršie. „To je asi najväčší problém ľudí, ktorí ovládajú viacero cudzích jazykov,“ hovorí Košičan.
Ako tlmočník čínštiny a angličtiny pracuje s jazykmi každodenne, vo voľnom čase sa im denne venuje podľa nálady‚ zväčša však aspoň hodinku či dve. „Často počúvam zahraničných youtuberov a správy alebo čítam knihy a volám si s kamarátmi. Ide o veci, ktoré by som robil tak či tak, takže nestrácam čas,“ vraví.
KAŽDÝ MÁ SVOJE RITUÁLY
Inak ako Slovák Vladimír na to ide americký polyglot Alexander Argüelles, ktorý sa učil vyše šesťdesiat jazykov, pričom vo viac ako dvadsiatich dokáže zrozumiteľne a plnohodnotne komunikovať.