
Zdroj: Shutterstock.com
Spoločným problémom je, že podnikatelia sa len ťažko odosobňujú od toho, čo vytvorili.
Najmä vtedy, keď podnikanie funguje či má potenciál. Je ľahké veci nadhodnotiť, nezostávať v škatuli, pýtať za biznis priveľa. Platí, že druhá strana sa bude pri kúpe alebo oceňovaní firmy riadiť iným metrom.
Budúce zisky dnes
Online biznis je špecifická vec. Nedávno médiá publikovali informáciu, že investičná skupina Rockaway kupuje e-shop Mall.cz a porovnávač Heureka.cz. Hovorilo sa o rôznych sumách, nakoniec sa zmluvné strany dohodli na cene viac ako dvesto miliónov eur. Úspech je jedna vec, reálna hodnota druhá.
„V skutočnosti je oceňovanie hodnoty akéhokoľvek podniku pomerne komplikovaná úloha, pričom na jej vyčíslenie sa využívajú rôzne spôsoby. Pri posudzovaní hodnoty podniku sa neprihliada iba na súčasný stav, ale aj na potenciál rastu podniku. Jeho hodnotu môžeme vyčísliť trhovým spôsobom, keď sa hodnota rovná súčasnej hodnote budúcich ziskov podniku. V tomto prípade zohľadňujeme tržby a náklady spoločnosti za obdobie niekoľkých rokov a úrokovú mieru,“ vysvetľuje na stránke Indexpodnikatela.sk Simona Šályová.
Pri začínajúcich podnikoch určuje hodnotu najmä budúci potenciálŠpecifický online
Na to, aby ste boli schopní oceniť hodnotu podnikania detailnejšie, potrebujete do firmy nazrieť hlbšie ako len do jej účtovnej závierky.
Hodnota sa totiž vždy premieta do finančných ukazovateľov a takisto odvíja od nich. Ak predávate start- up či podnikateľskú ideu, je možným ohodnotením aj budúci potenciál predaja a očakávané zisky.
„Online biznis je špecifický v tom, že jeho hlavná hodnota nespočíva v počte budov, strojov, zariadení či iného hmotného majetku, ktorý vlastní. Pravda je, že aj malá firma s piatimi počítačmi v prenajatých priestoroch dokáže vybudovať niekoľkomiliónový online biznis. Zároveň sa pri posudzovaní hodnoty podniku neprihliada iba na súčasný stav, ale aj na potenciál rastu podniku,“ dodáva Branislav Vaculčiak, zakladateľ portálu Indexpodnikatela.sk. Ocenenie takéhoto podnikania je preto oveľa náročnejšie.
Marketingový plán je kľúčový pre všetky druhy podnikaniaDôležité otázky
Ako sa teda pozerať na online biznis či startup? Chce to detailný pohľad nielen na biznis, ale aj na trh. Je to užitočné, hoci je pravda, že väčšina kupcov už z toho istého trhu pochádza a skupuje iné podnikanie na rozšírenie svojho pôsobenia. Takýto kupec vie najlepšie doceniť váš podiel na trhu, pridanú hodnotu a najmä potenciál, ktorý môže získať.
To platilo aj pri kúpe už spomínaných online firiem. Napriek tomu nezabúdajte na súvislosti, ktoré budú zaujímať každého kupca. Pri začínajúcich podnikoch je to najmä budúci potenciál, ktorý môže vychádzať aj z toho, že ponúkate niečo, čo ešte na trhu neexistuje, ale je zrejmé, že bude po tom veľký dopyt. V takom prípade by ste si mali veľmi presne odpovedať na otázky, v akom časovom horizonte očakávate dopyt, aká bude návratnosť investície, koľko je klientov alebo v čom je firma špecifická. Biznis sa v posledných rokoch zmenil a podobné aspekty startupu či online biznisu sú pre mnohých investorov kľúčové.
Argumentov síce môžete nájsť desiatky, ale každý z nich stojí len na vode, a preto je jednoduchšie, ak sa viete oprieť o reálne čísla. Ak už nejakú históriu máte za sebou, hodnotu podniku môžete vyčísliť práve trhovým spôsobom.
„V takom prípade sa zohľadňujú tržby a náklady spoločnosti za obdobie niekoľkých rokov a úroková miera. Pre detailnejší pohľad potrebuje kupec vidieť účtovné závierky,“ vysvetľuje B. Vaculčiak.
Hodnota nových podnikov spočíva najmä v know-how, inováciách a nehmotných aktívachPlán na všetko
Na správne ohodnotenie sa podobným kľúčom musí pozerať aj kupec. Preto by ste na jeho požiadavky mali mať zrejmú odpoveď. Hodnotu firmy nepriamo podporujú aj iné kritériá. Marketingový odborník Gary Baker odporúča sústrediť sa na dobré vypracovanie napríklad marketingu, reklamny či komunikácie s klientmi.
Tými možno podľa neho správne argumentovať a podporiť hodnotu značky. G. Baker hovorí o dobrom marketingovom pláne, vytvorených obchodných vzťahoch, servise a službách, dobrom systéme vo fungovaní firmy aj v informačnom systéme a správnom pracovnom kolektíve.