V Číne vrcholí montáž najväčšieho rádioteleskopu na svete. Prístroj s anténou s priemerom pol kilometra stavajú v obrovskom údolí v horách juhozápadnej provincie Kuej-čou a do prevádzky ho spustia budúci rok. Rádioteleskop na rozdiel od klasických zariadení, ktoré sledujú vesmírne objekty v rozsahu viditeľného sveta, sa zameria na rádiové vlny.
Očakáva sa, že objaví tisíce nových galaxií, ktoré prezrádza len slabý rádiový signál vodíkového plynu. V rádioastronómii platí, že čím väčší prístroj, tým viac zaujímavých poznatkov získa. Anténa päťstometrového sférického teleskopu FAST bude mať o dve tretiny väčší priemer ako doteraz najväčší rádioteleskop Arecibo v Portoriku.
Ten sa okrem iného zaslúžil o slávny dôkaz existencie gravitačných vĺn pozorovaním dvoch neutrónových hviezd s tesnou vzájomnou obežnou dráhou. Citlivejší teleskop dokáže zachytiť vzdialenejšie signály. Do krajiny zapustený „tanier“ teleskopu FAST sa okrem rekordných rozmerov pýši aj novými technickými vymoženosťami – anténa môže meniť tvar a tým zlepšovať svoje vlastnosti.