Mohlo by sa zdať, že štyridsaťdvaročný Kimbal Musk sa nikdy nedostane z tieňa svojho brata Elona, ktorý stojí za firmami Tesla Motors, PayPal a SpaceX. Ale v začiatkoch, keď svetu ešte priezvisko Musk veľa nehovorilo, bol Kimbal strojcom polovice úspechu súrodeneckej dvojice. Hoci dnes sa už tento vysoký Američan minulosti otočil chrbtom, nik mu ju nemôže vziať. Ich spoločné firmy a projekty sa stali ikonami vtedajšej doby.
Kimbal sa narodil v Južnej Afrike, kde žil až do chvíle, kým neodišiel do Kanady na štúdiá spolu so svojím bratom. Práve vtedy prišli s projektmi Zip2 či PayPal, ktoré mali byť základom revolúcie v online turistike a online platbách. Neskôr ich predali Compaqu a eBayu za 370 miliónov dolárov (Zip2) a 1,3 miliardy dolárov (PayPal). Pre Kimbala, ktorý získal značný podiel z transakcií, to bol rozhodujúci impulz na to‚ aby sa vydal vlastnou cestou. Rozhodol sa pustiť do nového projektu, ktorý má rovnako veľké ambície ako bratove. Z technológa sa stal kulinár, majiteľ reštaurácií a pionier zdravej stravy.
Vaším cieľom je vraj definitívne zmeniť stravovaciu kultúru Američanov. To je veľká ambícia.
Áno, to je pravda. Ale, samozrejme, tak ako mnohé iné výzvy, aj táto má viacero prekážok. Najťažšie je totiž zmeniť myslenie dospelých ľudí. V súčasnosti sa nám darí vzdelávať deti, pracovať s nimi v našich „vy- učovacích záhradách“ (Learning Gardens), ktoré sme na tento účel vytvorili. Chcem, aby pochopili‚ ako sa potraviny pestujú, to‚ že naozaj nerastú v obchodoch‚ a aké majú rôzne chute. S dospelými sa snažíme o to isté, akurát im zdravé a prirodzené jedlo servírujeme priamo v našich reštauráciách. Pochopil som, že to chce len čas – hovoriť o tom a tlačiť na štát, aby podobné projekty podporoval.
Prečo ste sa rozhodli venovať strave a vystúpiť zo sveta technológií?
Asi to súviselo už s 11. septembrom v roku 2001. Tá skúsenosť mi akoby otvorila oči, pretože som ten deň prežíval priamo v New Yorku. Dotklo sa ma to‚ odrazu som vedel, že chcem robiť niečo plnohodnotnejšie, venovať sa tomu, čo ma najviac baví. Rok nato som sa začal naplno venovať projektu vlastných reštaurácií, ktoré som chcel otvoriť v Spojených štátoch.
Vložte všetku energiu do vašej vášne, Bez ohľadu na to‚ či vám zarobí. alebo nájdite spôsob‚ ako ju využiťTakže v istom smere mala táto hrozná skúsenosť aj nejaké pozitívum.
Nechcem, aby to tak vyznelo, pretože sa to tak nedá povedať. Ale je pravda, že to malo na mňa veľký vplyv. Podobne, ako keď som si v roku 2010 zlomil krk. Bolo to nepríjemné obdobie. Vtedy som sa rozhodol, že chcem všetku svoju energiu vkladať do mojej vášne, ktorou je jedlo. Aj keby som zvyšok života strávil na pláži, zrejme by som varil každý deň. Mám rád blízko seba ľudí, rád s nimi pracujem a trávim čas. A jedlo predsa spája svety – v mojom prípade to funguje dokonale.

Zdroj: archív K. Muska
Napriek tomu vás stále mnohí vnímajú predovšetkým ako človeka moderných technológií. Vďaka finančným prostriedkom, ktoré ste s bratom zarobili, a úspechom, ktoré ste dosiahli.
Nehovorím, že to bolo jednoduché rozhodnutie, tá zmena bola náročná. Mal som stále pocit, že by som sa mal naďalej venovať technológiám. Uvedomil som si však, že je to svet bez farieb. Za tou dobou sa už ani neohliadam.
Inovácie v kulinárskom svete vám neučarovali?
Pravdupovediac, myslím si, že sme sa dostali do bodu, keď sú už akékoľvek inovácie v tomto smere skôr kontraproduktívne. Akoby sme stratili kontakt so základnou predstavou, čo vôbec jedlo je. Musíme sa vrátiť k tomu, čo by sme mali jesť. Čo živí naše telá, našu komunitu a našu planétu. A potom inovovať až z toho bodu.
Ak by bratia Muskovci prispeli k tomu, že ľudstvo bude šetrnejšie jazdiť a zdravšie sa stravovať, bol by to skvelý triumfTo znie logicky. Zdá sa, že vaša sieť reštaurácií The Kitchen (Kuchyňa) môže byť modelom pre iné. Čo by ste im odporučili?