Prečo (ne)chcú ľudia spoznať svoje tiene?
Na začiatku je vždy nejaký problém. Niečo im nejde. A potom pochopia, že to nejde preto, lebo oni, ich firma i všetko naokolo je len ich zrkadlo. Tak musia pracovať so sebou, aby si vyriešili problémy. Niektorí chodia aj preventívne, prečítali si v zahraničnej literatúre, že je dôležité, aby sa človek na vysokom poste rozvíjal, pretože keď sa rozvíja on, tak ide s ním všetko naokolo. Aj jeho firma.
Takže za každý problém vo firme môže problém v majiteľovi?
To je veľké zovšeobecnenie. Ale ryba smrdí od hlavy. To znamená, že topmanažér svojou osobnosťou určuje, čo sa vo firme deje.
» Netvrdila by som, že za všetko vždy môže majiteľ, ale naozaj majiteľ je ten, ktorý dáva to hlavné. On by mal byť v poriadku.
Je možné, že ak vyrieši problém v sebe, tak sa súvisiaci problém vo firme vyrieši „sám od seba“?
Áno. Stalo sa to veľakrát aj mnohým našim klientom. Keď zmenili niečo v sebe, vyriešili sa aj veci naokolo. Nemuseli robiť „klasické“ opatrenia, ktoré sa zväčša robia, keď niečo nie je v poriadku – že sa začne riešiť okolie.
Prečo sa vlastnosti manažéra alebo majiteľa prenášajú do celej štruktúry pod ním?
Je to spôsobené štruktúrou psychiky a tým, že naše potláčané vlastnosti sa automaticky premietajú na druhých. Každý z nás má určitý hodnotový systém, ktorý si vytvoril pod vplyvom napríklad rodiny či školy. Tento hodnotový systém si vytvoriť musíme, aby sme vedeli fungovať v spoločnosti.
Ale, jednoducho povedané, daňou sú polarity, ktoré sú protikladom vášho hodnotového systému. Keď je niekto čestný, zodpovedný, usilovný, šťastný či veselý, lebo väčšinou tie pozitívne polarity chce mať každý v hodnotovom systéme, tak opačné polarity odídu do tieňa. Do nevedomia. A ak si ich priebežne nezvedomňujeme, začnú sa po čase premietať na naše okolie, čiže v prípade manažéra aj na jeho tím.
To je dobre alebo nie? Aspoň nezavadzajú v živote.
My ich tam však nedokážeme udržať natrvalo. Časom nás potláčanie stojí viac a viac energie a nakoniec sa aj tak dostanú von. Vidieť ich môžeme cez projekciu. Keď je niekto napríklad priveľmi výkonný, príliš usilovný‚ v tieni má lenivosť a nepracovitosť. Táto potláčaná negatívna polarita je potom zdrojom projekcie. Prenášania na okolie. Takýto človek na druhých nevedome premieta to, čím on sám nechce byť.
» Takže veľmi usilovný šéf si môže pritiahnuť alebo aj vytvoriť lenivých zamestnancov. Ale keď pochopí, že to, čo mu ukazuje jeho okolie, sú vlastne jeho potlačené vlastnosti, ktorým by sa mal určitým spôsobom venovať, prestane ich automaticky premietať na okolie a nebudú mu negatívne vstupovať do života.
Znie to, akoby ľudia v štruktúre firmy nemali slobodnú vôľu, akoby ich prejavy boli podmienené vlastnosťami šéfa.
Majú slobodnú vôľu. Tí, čo sú v rovnováhe. Ale, bohužiaľ, je to tak, že tiene určujú to, čo sa nám deje. Nie je to príjemné, ale je to tak. Svojím spôsobom tú slobodu rozhodnúť sa majú aj nemajú. Lebo keď šéf nie je v rovnováhe, tak ich svojimi tieňmi zaplaví.
Ľubica Hamarová

Zdroj: Michal Štofej
Vyštudovala klinickú psychológiu na Univerzite Komenského. Vyše dvadsať rokov pôsobila ako pedagogička a vedeckovýskumná pracovníčka na Fakulte telesnej výchovy a športu‚ v Ústave vied o športe. Vytvárala mentálne tréningy pre vrcholových športovcov. Venovala sa najmä vplyvu hypnózy, meditácií a relaxačných techník na výkon športovcov a vplyvu zenových meditácií na osobnosť človeka. V roku 1997 získala v Českom inštitúte PCA Carla Rogersa diplom psychoterapeutky a desať rokov vykonávala psychoterapeutickú prax. Je autorka koučingového prístupu a programov, ktoré využívajú prácu s nevedomím na dosiahnutie viditeľných a dlhodobých výsledkov. Od roku 2005 má vlastnú firmu Komunikácia.
Život v rovnováhe
Je to preto, že aj ľudia pod ním majú niečo podobné v tieni?
Áno. To je vždy ako taký háčik. Nemôžeme na každého premietať hocijaký tieň. Je niečo, čo tí dvaja majú spoločné, alebo niečo, čo dovolí jednému človeku preniesť tieň na iného. Na ľudí, ktorí sú v rovnováhe, neprehodíte nič a ani oni na vás. Čím je človek viac v rovnováhe, tým menej premieta svoje neuvedomované negatívne vlastnosti na iných.
Ako taká projekcia vyzerá v bežnom živote?
Projekcia je premietanie vlastností, ktoré máme v tieni na druhých ľudí. Len to, čo si neuvedomujeme, môže byť obsahom projekcie. To znamená, že keď som si vedomá vlastností v tieni – že aj ja som lenivá či nedisciplinovaná, keď si ich na sebe uvedomujem a priznám si ich, nebudú sa premietať na iných.
V bežnom živote sú naše tieňové, nepriznané vlastnosti tie, ktoré nás na druhých ľuďoch veľmi vytáčajú alebo ktoré kritizujeme. Znamená to, že ten druhý človek nám zrkadlí to, čo máme potlačené. Keď niekoho napríklad kritizujem, že je pomalý, znamená to, že ja som veľmi rýchla a potom mám pomalosť v tieni a všetkých ľudí, ktorí sú pomalí, budem kritizovať.