Každoročne informujú médiá o novej administratíve či zvyšovaní zaťaženia. Inak to nie je ani v tomto roku. Pokrivkávanie v propodnikateľskej orientácii Slovenska potvrdzujú aj zahraniční pozorovatelia. Slovensko má najvyššiu mieru zdanenia firiem v regióne, píše vo svojej analýze Biznisové riziká a príležitosti v regióne strednej a východnej Európy časopis The Economist. Pripomína aj meškajúci systém Unitas, ktorý má zjednodušiť výber daní a odvodov.

Zdroj: Shutterstock.com
Čo sa v tomto roku mení pre podnikateľov
- Zvýšenie odvodov SZČO: Od januára 2016 je minimálna výška zdravotných odvodov 60,06 eura a v prípade Sociálnej poisťovne 142,20 eura. Spolu 202,26 eura.
- Zvýšenie minimálnej mzdy: Tá je v novom roku 405 eur. V prípade hodinovej mzdy je to najmenej 2,328 eura.
- Platenie DPH až po prijatí platby: Ak sa podnikatelia rozhodnú pre takýto spôsob, daňová povinnosť vznikne dodávateľovi až vtedy, keď mu odberateľ zaplatí faktúru.
- Virtuálne registračné pokladnice pre všetkých: V novom roku sa môžu všetci podnikatelia s povinnosťou evidovať tržby rozhodnúť, či budú používať virtuálnu registračnú pokladnicu alebo si vyberú jej klasickú elektronickú obdobu.
- (Ne)splatenie základného imania pri založení s.r.o.: Povinnosť splatiť peňažné vklady do základného imania pri založení s.r.o. na osobitný samostatný bankový účet sa od roku 2016 ruší.
- Odpočítateľná položka na zdravotné poistenie sa nezvýši: Aj v roku 2016 zostáva mesačná odpočítateľná položka na zdravotné poistenie v základnej výške 380 eur.
- Odvodová úľava na zamestnancov z najmenej rozvinutých okresov: Pri zamestnaní osoby z najmenej rozvinutého okresu platí zamestnávateľ počas prvých 12 mesiacov sociálne odvody len na úrazové poistenie a garančné poistenie. Zdravotné odvody za takéhoto zamestnanca platí štát.
- Zavedenie inštitútu spoločnosť v kríze: Spoločnosti s ručením obmedzeným a ďalšie vybrané obchodné spoločnosti musia od roku 2016 sledovať pomer vlastného imania a záväzkov. Ak spoločnosť s ručením obmedzeným v úpadku už je, tak má konateľ povinnosť podať návrh na vyhlásenie konkurzu, inak mu hrozí pokuta 12 500 eur.
- Zmeny vo výpočte sankcií podľa daňového poriadku: Od januára sa zmenil spôsob výpočtu niektorých pokút a zaviedla sa úhrnná pokuta. O výške pokuty bude rozhodovať aj to, či si chybu v daniach prizná sám podnikateľ, alebo ju odhalí správca dane.
Na ďalšej strane 10 tipov na najlepšie podnikateľské príležitosti blízkej budúcnosti.
Motorom ekonomiky sú malé a stredné podniky. Ich počet sa od roku 2008 zdvojnásobil. To však neznamená, že trh je už nasýtený. Priestor pre šikovného podnikateľa s dobrým nápadom sa vždy objaví.
Na podnikanie netreba milióny. stačí dobrý nápad‚ pre ktorý existuje dopyt na trhuKanadská expertka na malé biznisy Susan Wardová zostavila rebríček najlepších podnikateľských príležitostí nového roka. Ako upozorňuje, nepotrebujete milióny, aby ste mohli začať podnikať. Ak si rozoberieme jej rady bod po bode, zistíme, že mnohé vieme uplatniť aj pod Tatrami.
1 Bezlepkové produkty
O bezlepkové výrobky už nemajú záujem len ľudia trpiaci potravinovou intoleranciou. V mene zdravého životného štýlu vypúšťajú lepok zo svojej stravy aj úplne zdraví ľudia. Predaj bezlepkových výrobkov rastie od roku 2010 medziročne o tretinu.
Hoci aj v slovenských podmienkach vznikajú prívlastkové reštaurácie ponúkajúce bezlepkové jedlá, veľké rezervy majú tradičné reštaurácie. Nie je pritom potrebné, aby používali iba ryžové či kukuričné cestoviny. Úplne postačí, ak prestanú pridávať múku tam, kde nie je potrebná, ako napríklad do polievok či omáčok.
2 Starostlivosť o seniorov

Zdroj: Vlado Benko
Podnikateľskou príležitosťou môžu byť tiež služby pre seniorov. Štatistiky potvrdzujú, že vo vyspelom svete populácia starne a služby rôzneho druhu pre skôr narodených budú čoraz viac potrebné. Sfér, kde rozbehnúť biznis, je veľa – napríklad stravovanie, upratovanie, ale aj ponuka rôznych kurzov či vytváranie špeciálnych cestovateľských programov. Príležitosti majú aj tí, ktorí plánujú podnikať v stavebníctve. Veď len samotní seniori budú potrebovať bezbariérové úpravy svojich bytov či domov.
3 Prispôsobovanie sa klimatickým zmenám
Nielen veľké polia, ale aj menšie rodinné záhrady potrebujú zavlažovanie. Firme, ktorá bude pôsobiť v tejto oblasti, sa môže celkom dobre dariť. V našich podmienkach síce zatiaľ nie je núdza o vodu na umývanie, ale kto vie, čo bude o 10 a viac rokov? Čo tak vyskúšať výrobu čistiacich prostriedkov na takzvanej suchej báze?
4 Murárstvo

Zdroj: Profimedia.cz
V súčasnosti je ťažké zohnať šikovného murára. Remeslá pomaly upadajú, pretože rodičia chcú mať zo svojich detí vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Kto však bude o 10 rokov renovovať kúpeľne?
Veľké percento murárov sú samostatne zárobkovo činné osoby. Takže ak sa nebojíte tvrdej fyzickej práce a baví vás robiť rukami, prečo neuvažovať o tom, že začnete svoje vlastné podnikanie práve v ako murár? Už dnes je isté, že sa v murárčine dá dobre zarábať.
5 Domáce potraviny
Je to celosvetový trend, aj na Slovensku sme si obľúbili domáce potraviny. Otvára sa čoraz viac farmárskych obchodov, populárny je predaj ovocia a zeleniny z „babičkinej“ záhrady. Podľa odborníkov na zdravú výživu tento trend bude naďalej rásť.
Začiatky nemusia byť zložité. Väčšina malých potravinárskych podnikov začína doma, svoje domáce klobásy, syry či koláče predávajú na farmárskych trhoch. Keď sa im darí, nakoniec sa dostanú do miestnych reštaurácií a obchodov, ktoré vždy hľadajú lokálne zdroje kvalitných potravín.