SME

Intímny svet za dverami módneho salónu

Biznis s krajinami Blízkeho východu vyzeral spočiatku ako vystrihnutý z rozprávky Tisíc a jedna noc. Prehliadky v Bejrúte a v Dubaji ju priviedli k zisteniu, že do sveta šejkov prenikne ľahšie exkluzívnou konfekciou ako luxusom. „Módny návrhár musí byť stratég, psychológ aj obchodník,“ hovorí pre Profit československá návrhárka Jitka Klett.

Kúpili by ste si šaty za niekoľko tisíc eur? Položte rovnakú otázku v spoločnosti a diskutujúci sa razom sformujú do dvoch táborov. Prvý povýši luxusnú módu na totem, modlu a najprirodzenejší druh nositeľného umenia. Druhý najskôr zorganizuje na Facebooku inkvizítorskú udalosť s heslom Pálime luxusný mušelín, organzu a taft.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

VKUS NA PREDAJ. Extrémistické názory na módu iritovali aj Coco Chanelovú. Tvrdila, že luxus je protipól k vulgárnosti, nie opak chudoby. „Móda dokonale podčiarkuje charakter človeka. Schopnosť vyjadrovať sa odevom pritom nezávisí od výšky rozpočtu. Nejde o cenu, ale o prístup a o to, ako na ostatných vplývate svojím vonkajším prejavom,“ tvrdí módna návrhárka Jitka Klett.

SkryťVypnúť reklamu
V kvalitnom a unikátnom kúsku sa človek cíti celkom inak. Pocitom jedinečnosti vyžaruje úplne inú, pozitívnejšiu energiu

„Stali sme sa obeťami zrýchleného života. Ľuďom chýba čas, ktorý by venovali sami sebe tak ako kedysi. Najsmutnejšie vnímam fakt, že mladá generácia si už nectí individualitu, hravosť, nápaditosť a chce si byť dnes navzájom čo najviac podobná,“ konštatuje návrhárka, ktorá vytvára vlastné dezény inšpirované kultúrou rôznych národov. „S pribúdajúcim vekom máme čoraz menej odvahy vyniknúť. Ťažko sa mi pozerá aj na infantilný imidž niektorých štyridsiatničiek. Kamuflujú sa do outfitov pre dvadsaťročné dievčatá. Akoby už zabudli s hrdosťou a gráciou nosiť svoj vek.“

POSTKOMUNISTICKÉ ÚPLETY. Kedysi štrnásťročnú Jitku Mikulovú prihlásili na odevnú školu učitelia. Všimli si žiačkin talent a vášeň pre látky. Hneď po strednej škole začala podnikať. Priťahoval ju módny (fashion) manažment a spojenie módneho návrhárstva s biznisom. Pod skratkou JM móda začala šiť konfekčné úpletové modely a dodávať ich do slovenských a českých butikov.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroj: Martina Cimermanová

Pád komunizmu privial so sebou záujem o farby a novú potrebu slobody v podobe uvoľnenejších modelov. „Vyrábali sme na kvantá. Jedného dňa som v kine zbadala korpulentnú dámu v jednom z mojich modelov. Úpletové šaty vonkoncom nelichotili jej postave. Vtedy som sa rozhodla pohnúť od konfekcie k individuálnym modelom, ktoré by každej žene sadli ako uliate,“ spomína návrhárka.

Intuícia je základom dobrého obchodného rozhodovania

V roku 1998 založila prvý módny salón v Košiciach. „Ukázalo sa, že posun k salónu haute couture bol správny krok. V tom čase zaplavili domáci trh zahraničné módne giganty. Slováci a Česi nie sú lokálpatrioti ako Švajčiari či Taliani. Bez väčších problémov prestali nakupovať u domácich textiliek a preorientovali sa na nové vzrušujúce brandy od zahraničných výrobcov,“ opisuje Jitka, dnes už s priezviskom Klett.

SkryťVypnúť reklamu

V čase, keď príval dovozovej módy spôsobil pokles tržieb slovenským a českým módnym výrobcom, už Jitka navrhovala módu na mieru. „Intuícia, ktorú som mala pár rokov vopred, nás udržala nad vodou,“ hovorí.

MOSKVA AJ KÁHIRA. Čoskoro pochopila, že ak sa chce pohybovať v prostredí skutočného módneho biznisu, musí poslať svoje šaty na výzvedy do sveta. Dnes si jej modely cez dodávateľov a siete butikov obliekajú ženy v Moskve, Istanbule, Káhire, Dubaji, Abú Dhabí, Dillí, Bombaji, Prahe, Bukurešti, Paríži, Londýne, Zürichu či Mníchove.

Zdroj: Martina Cimermanová

Vždy, keď sa rozhoduje expandovať do novej krajiny, prefiltruje ju prísnym analytickým hodnotením. „Hľadáme štáty so silnou kúpyschopnosťou a tradíciu pre módu. Racionálne analyzujem všetky faktory, no finálne slovo nechávam na svoj vnútorný hlas. Intuícia je základom každého dobrého obchodného rozhodnutia,“ tvrdí Jitka a naznačuje, že v biznise s módou sa neoplatí ponáhľať.

SkryťVypnúť reklamu

„Múdrejšie je pracovať na kontaktoch a produkte aj niekoľko rokov a vystavať ich na pevných základoch. Takto sa krok po kroku posúvame napríklad v rokovaniach s Čínou. Vidíme tu obrovský potenciál. Už rok pripomienkujeme detaily zmluvy s partnerom, ktorý vlastní po celej krajine osemdesiat exkluzívnych obchodov. Čína je výzva, lákadlo aj riziko,“ zhŕňa poznatky Jitka.

PODPIS ZA ROK. Pred štyrmi rokmi sa rozhodla preniknúť do krajín Stredného východu. Dôverne poznala miestne podnikateľské, spoločenské aj módne prostredie. Známi z Dubaja a Bejrútu tvrdili, že jej modely sú dokonalým zosobnením predstavy o haute couture tamojších žien. „Aj rokovania v arabskom svete potrebujú čas. Ak ste len nedávno dosiahli tridsať rokov a ešte k tomu ste sa narodili ako blondína, nikdy nebudete pre miestnych obchodníkov dostatočne akceptovateľným partnerom. Na oko vás síce príjmu, no v skutočnosti vnímate, že k návrhárovi – mužovi pristupujú s úplne iným rešpektom,“ vysvetľuje Jitka.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2012 zorganizovala prvú autorskú šou v Dubaji. Po intenzívnom lobbingu nasledovala prehliadka v luxusnom Emirates Palace v Abú Dhabí, čo imidžu československej návrhárky v Dubaji a Bejrúte výrazne prospelo. „Dostať priestor na autorskú šou v Emirates Palace je malým zázrakom aj pre libanonskú návrhársku elitu. Dcéry vplyvných indických a ruských magnátov si za takúto príležitosť bežne zaplatia,“ hovorí Jitka.

Podobné autorské šou sú pre módneho návrhára základným stavebným kameňom na budovanie dlhodobých obchodných základov. V roku 2016 očakávajú uzatvorenie rozpracovaných dodávateľských zmlúv s módnymi reťazcami v Káhire, v Dubaji, v Dillí a v Bombaji. „Sú to zmluvy s takzvanými designer concept stores, módnymi domami, ktoré zastupujú stovky až tisíce svetových návrhárov pod jednou strechou súčasne. Rokovania bývajú náročné a trvajú minimálne rok,“ pripomína Jitka.

SkryťVypnúť reklamu

Len málokedy sa z rokovaní vykľuje rozprávka typu – nákupca veľkého arabského reťazca zhliadne kolekciu a na druhý deň podpisuje zmluvu o dovoze. Ide o dlhodobú mravčiu prácu. „Manažment arabského módneho domu musíte konfrontovať s viacerými prehliadkami a kolekciami, ktoré ho ubezpečia o vašej výnimočnosti a kvalite. Pokiaľ v danej krajine po veľkej módnej šou nič nevznikne, zaplatili ste si pekne drahú reklamu. Aj to sme už zažili,“ opisuje skúsenosť Jitka...

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4PFN na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (12. 4. 2025)
USD 1.135
AUD 1.820
CZK 25.147
JPY 162.070
CAD 1.574
GBP 0.867
HUF 408.900
PLN 4.295
CHF 0.925
SEK 11.120

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 481
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 694
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 489
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 524
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 098
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 731
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 558
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 320
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  6. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 64 354
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 48 088
  3. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 659
  4. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 287
  5. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 10 681
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 424
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 087
  8. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 9 877
  1. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  2. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  3. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  4. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  5. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  6. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  7. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  8. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Otvorenie výstavy Expo 2025 v Osake.

Výstava v Osake bude otvorená do 13. októbra.


TASR 1
Chorvátsko je stále obľúbeným dovolenkovým miestom mnohých Slovákov.

Ich priemerné výdavky oproti minulému roku klesli o tretinu.


TASR
Nehnuteľnosť v lukratívnej časti Košíc chátra.

Pri starej sladovni začali prvé práce.


1
Ilustračné foto.

Na tovar z Číny Trump uvalil 145 percentné clá.


SITA 31
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  6. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 64 354
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 48 088
  3. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 659
  4. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 287
  5. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 10 681
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 424
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 087
  8. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 9 877
  1. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  2. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  3. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  4. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  5. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  6. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  7. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  8. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
SkryťZatvoriť reklamu