Vlani odštartovala britská fairtradová spoločnosť Cred kampaň „Áno!“, ktorou sa snažili získať mladé páry pre kúpu snubného prsteňa či obrúčok zo zlata, ktoré spĺňa certifikát fair trade. Bola to prvá veľká kampaň tohto druhu – navyše s dobrou marketingovou myšlienkou. „Šperky nám odjakživa pomáhajú niečo vyjadriť, či už ako symboly lásky alebo len ako výraz vkusu. Málokto si však uvedomuje, že sa za nimi väčšinou ukrýva príbeh násilia,“ uvádza sa na internetovej stránke Cred.
Okrem zlata je na trhu aj fair trade striebro. Pre platinu a diamanty zatiaľ fairtradový certifikát neexistujeLepší nápad ako spropagovať fair trade v obchode so šperkami medzi snúbencami, ktorí sa chystajú povedať si svoje áno pred vstupom do nového života, nemohol ani vzniknúť. Psychológia vstupu do nového, ale zároveň aj „férovejšieho“ sveta je nákazlivá.
Do nejakej formy kampane za fairtradové zlato sa pripravuje vstúpiť aj slovenská Nadácia Integra, propagátor myšlienky fair trade na Slovensku. „Chystáme sa zmapovať priority pre slovenský trh a uvažujeme o pribraní nových komodít, bavlny i zlata,“ uviedol pre Profit riaditeľ nadácie Allan Bussard.
FÉROVÝ CERTIFIKÁT
Pre zlato platí to, čo i pre ostatné fairtradové výrobky. Fairtradové obchodné spoločnosti ponúkajú baníkom férové pracovné podmienky a mzdy, ku ktorým pridávajú aj bonusy určené projektom na rozvoj ich komunít. Ťažba sa uskutočňuje v podmienkach, ktoré šetria životné prostredie. Hoci existuje už viacero fairtradových spoločností, ktoré sa venujú obchodu a produkcii zlata, Cred je jediná, ktorá má vlastný obchod v Londýne a kompletnú vlastnú ťažobnú, spracovateľskú a distribučnú sieť zlata a striebra Oro Verde so sídlom v Kolumbii. Zlato pochádza z bane Sotrami v San Filomena v Peru. No klenotníctiev, ktoré ponúkajú výrobky s „férovým puncom“, sú desiatky – predovšetkým v anglosaských krajinách, v Holandsku, Belgicku a Dánsku. Najviac ich je v Londýne.

Zdroj: Profimedia.cz
ETICKÉ DIAMANTY
Okrem zlata je na trhu aj fair trade striebro. Pre platinu a diamanty zatiaľ fairtradový certifikát neexistuje, avšak obchodníci využívajú iné druhy certifikátov. Cred napríklad predáva zlato a striebro len fair trade, platinu iba recyklovanú, a diamanty, u ktorých sa dá dokázať, že sa nevyužili na financovanie bojových konfliktov.