Ako však bojovať proti gigantu na takom špecifickom a úzkom trhu? Jednoducho tak, že oslovíte potenciálnych zákazníkov cez to‚ čo je im najmilšie. V tomto prípade je to čistá vášeň k športu. Oni totiž nepotrebujú množstvo aplikácií ani si počas behu čítať e-maily. Stačí‚ aby ich fitnesové hodinky zvládli veci, ktoré zväčša športovec potrebuje‚ keď sa sústredí na beh či tréning vo fitnescentre.
Technológie sú síce fajn, ale naším cieľom je fitnes, ktorý je vždy na prvom miesteŽIADNY NOVÁČIK. Fitbit pritom nie je žiaden rozbehový startup. Jeho zakladatelia James Park a Eric Friedman‚ ktorí sú sami športoví nadšenci‚ začali v Kalifornii svoj sen napĺňať v roku 2007‚ keď sa dali dokopy s cieľom vyvolať revolúciu na trhu fitnesových technológií. Už o rok na poprednom startupovom podujatí predstavili svoj prvý produkt‚ sympaticky nositeľný monitor fyzickej aktivity. Zvládal zatiaľ merať kroky‚ prejdenú vzdialenosť‚ intenzitu cvičenia a spálené kalórie.
Bol to však začiatok na ceste k skutočne inteligentným nositeľným technológiám‚ ktoré dokážu oveľa viac a zároveň oslovia náročnú športovú komunitu. Prvý monitor aktivity prepojený so smartfónmi predstavili na jeseň 2012. A prvé inteligentné hodinky pod názvom Surge uviedli na trh vlani, zhruba v rovnakom období, ako sa spustil predaj Apple Watch.
Mali vstavanú GPS-ku a predávali sa za vysoko konkurenčných 250 dolárov. Azda aj vďaka tomu‚ že sa výrazne zdvihol záujem o multifunkčné hodinky‚ v minulom roku mladá spoločnosť viac ako zdvojnásobila svoje tržby. V predaji dokonca prekonala aj aplikáciami prešpikované hodinky s nahryznutým jabĺčkom v logu.
INVESTORI NEŠPORTUJÚ? So svojou tohtoročnou novinkou Blaze chce firma zo San Francisca zájsť ešte ďalej. Jej hodinky sa podobajú na existujúce produkty‚ ktoré sú už na trhu‚ Apple Watch‚ Peb- ble Smartwatch či hodinky fungujúce na „gúglackom“ systéme Android Wear. Lenže tu ide primárne o niečo iné. „Technológie sú síce fajn, ale naším cieľom je fitnes, ktorý je vždy na prvom mieste,“ hovorí šéf Fitbitu J. Park.
Hodinky majú farebný dotykový displej‚ prepojenie s aplikáciou smartfónu‚ ale aj senzory tepu a viacero ďalších aplikácií, ktoré po celý deň môžu sledovať aktivity športovca. To všetko v príťažlivom obale‚ ktorý si môžete prispôsobiť podľa svojho vkusu. Fitnesový tréning dneška tak dostáva celkom iné rozmery. Blaze sa začnú predávať tento rok v marci a štartujú na cene necelých dvesto dolárov, čo je zhruba polovica ceny Apple Watch.
„Tieto hodinky rozpália svet fitnesu po celom svete,“ tvrdí v štýle Steva Jobsa 39-ročný J. Park‚ ktorý doviedol svoju firmu na súčasnú trhovú hodnotu takmer sedem a pol miliardy dolárov.