Biznis je dnes trendom. Pre mladých sa zdá byť vzrušujúce rozbehnúť vlastné podnikanie. Veď k tomu netreba veľa, dokonca aj eseročku možno založiť spoza počítača. Začínajúcej firme však nesmie chýbať najmä nápad, kľúčový dôvod, prečo sa do podnikania pustiť. Nik sa v tomto trende nevyhne tomu, že v začiatkoch dostane menovku startup.
(Ne)pripravení
Definícií startupu je hneď niekoľko. Nie sú však podstatné, pretože podobne ako klasická eseročka, ktorá hľadá pri svojom rozbehu klientov a pracuje ešte s jednoduchým účtovníctvom, aj startup má mať určitú postupnosť a najmä spoločné pravidlá.
Ako uvádza analýza poradenskej spoločnosti KPMG, problémom veľkej časti slovenských startupov je, že neprekonajú ani počiatočnú fázu. Začiatkom minulého roku totiž až 41 percent startupov na Slovensku bolo zatiaľ len v úvodnej fáze, bez prvých príjmov. A takmer tri štvrtiny z nich uviedli, že nevytvárajú príjmy preto, lebo ich produkt zatiaľ nie je na to pripravený. Ako teda nakopnúť startup a biznis?
Je nepravdepodobné, že prvotný investor poskytne pôžičku alebo sa uspokojí len so symbolickou rolou v projekteRiskovať vlastné
Výhodou startupov v spôsobe fungovania je, že môžu využiť viacero foriem financovania a zhromažďovania úvodného kapitálu. Podľa Kennetha Ryana, partnera spoločnosti KPMG na Slovensku, v momente, keď firma začína od nuly a jediné, čo má, je dobrý nápad, má možnosť využiť najmä vlastný či rodinný kapitál. Tento zdroj totiž podľa neho vysiela pozitívny signál potenciálnym investorom, keďže poukazuje na odhodlanosť zakladateľov riskovať vlastné prostriedky.
„Ďalšou možnosťou sú biznis anjeli, ktorí sú okrem financovania často schopní priniesť aj svoje vedomosti a skúsenosti z podnikania celkovo alebo z konkrétneho sektora,“ hovorí K. Ryan. Dodáva, že financovanie bankovým dlhom je v tejto fáze len ťažko dostupné.
Až 41 percent startupov na Slovensku je v úvodnej fáze bez príjmov. Tri štvrtiny začínajúcich podnikateľov siahnu po súkromných úsporách na financovanie svojho biznisuHľadanie partnera
Jeho slová potvrdzuje aj prieskum Startup Survey od KPMG, ktorý uvádza, že až takmer tri štvrtiny začínajúcich podnikateľov na rozbeh startupu použili súkromné úspory, iní si požičali aj od svojej rodiny alebo známych.
Celkovo zhruba 58 percent (pri spočítaní viacerých možností financovania) získalo externé financovanie. „Ak sa bavíme o štandardných pôžičkách, možnosti sú dosť obmedzené – vo väčšine prípadov startupy nie sú schopné prejsť pomerne konzervatívnymi filtrami, ktoré sú bežne nastavované tradičnými finančnými inštitúciami,“ tvrdí K. Ryan.
Dodáva, že „v rámci Slovenska máme dostatočné spektrum možností získania financovania od biznis anjelov, fondov rizikového kapitálu a súkromných investorov. Pri investíciách biznis anjelov však treba poznamenať, že zväčša sa stávajú spoločníkmi v podnikaní. Zakladateľ teda takýmto spôsobom stratí časť podielu zo svojej idey, zväčša do 40 percent. Pri úvere vznikajú dodatočné náklady, ale podnikateľ neobetuje podiel na svojom nápade a budúcich potenciálnych ziskoch“.
Analytici začínajúcim podnikateľom odporúčajú, aby boli pri zvažovaní externého financovania realistickí, čo sa týka podielu a stupňa kontroly, ktoré budú musieť prenechať investorovi. Taktiež by sa nemali pozerať iba na valuáciu, ale zamerať sa aj na priložené zmluvné podmienky – množstvo z nich môže mať dlhodobé dôsledky.

Zdroj: Shutterstock.com
Skúsení Slováci
Ako ďalej uvádza analýza KPMG, podľa osobností slovenskej startupovej scény majú v najbližších rokoch najväčší potenciál projekty ako Aeromobil (slovenský projekt lietajúceho auta), Datamolino (spracovanie faktúr bez nutnosti vkladať dáta ručne do systému) či úspešný slovenský projekt Sli.do (plat- forma pre online konferencie a podujatia). Všetky siahli pri rozvoji v určitej fáze a z určitej časti aj po externom financovaní.
Hlavnou silnou zbraňou slovenských startupov sú podľa výsledkov prieskumu technické zručnosti. Do popredia tiež vystupujú tvorivé schopnosti ako generovanie nápadov a dizajn produktu. Naopak, medzery majú naši začínajúci podnikatelia hlavne vo finančnom plánovaní. „Myslite vo veľkom. Dôverujte sebe a svojmu tímu. Vyberte si tých najlepších odborníkov z každej oblasti (dodávatelia, právnici, daňoví poradcovia, odborníci na duševné vlastníctvo),“ uviedol Juraj Vaculík, podnikateľ a investor v projekte Aeromobil.