Symbolicky s úsvitom nového roku vstúpila genetika do novej éry. Vedci z americkej Dukeho univerzity po prvýkrát vyliečili genetické ochorenie dospelého cicavca. Zatiaľ len u myší, ale použili metódu, ktorú bude možné po úpravách aplikovať aj pri liečbe ľudí. Vlastne nie liečbe, ale skôr oprave. Genetické ochorenia sú totiž poruchou, mutáciou v bunkovej mašinérii, ktorá potom nefunguje tak‚ ako by mala. Niektorým ľuďom‚ ktorí sa narodia s chybnou sekvenciou DNA, hrozia aj fatálne následky. Medicína je v takých prípadoch zatiaľ odsúdená len do úlohy pozorovateľa, maximálne sa môže pokúsiť napraviť dôsledky poruchy. Tím Charlesa Gersbacha však dokázal u laboratórnych myší opraviť chybu v DNA, ktorá spôsobuje smrteľnú Duchenneovu muskulárnu dystrofiu. Vložil opravené bunky späť do tkanív „pacientov“ a dosiahol, aby fungovali. Základom je dômyselný transportný systém pre genómový editor CRISPR, založený na geneticky upravených a odzbrojených vírusoch. Práve tento spôsob prenosu dokáže prekonať väčšinu zásadných prekážok, ktoré doteraz bránili úspešnej náprave genetických porúch. (vb)
Nadpis šedého boxu
Atraktívny Kuks
Zdroj: Ján Blažej
Najväčší nárast záujmu spomedzi pamiatok v Česku bol vlani o barokový hospitál Kuks, šľachtické sídlo z 18. sto- ročia a ústav pre vojenských vyslúžilcov. Pred obnovou tam chodilo do 40-tisíc ľudí, vlani to bolo 137-tisíc.
Nadpis šedého boxu
Chytré aj pre ženy
Zdroj: Huawei
Spoločnosť Huawei priniesla na veľtrh CES v Las Vegas chytré hodinky pre nežné pohlavie. Zlaté telo môže byť vykladané kryštálikmi Swarovski. Určené sú však len pre tie dámy, ktorým neprekáža veľký ciferník a cena okolo päťsto eur.