„Ajťák“
Rozumieť binárnemu kódu takmer automaticky znamená zarábať viac než bežná populácia. Vytvárať webové stránky či programovať rôzne aplikácie je čoraz žiadanejšie a v najbližších rokoch bude dopyt po takýchto profesiách ešte rásť. V USA by to malo byť podľa tamojšieho ministerstva práce až o štvrtinu v nasledujúcich desiatich rokoch. Už dnes má webovú stránku takmer každá firma, a čo je dôležitejšie, pravidelne si ju chce vylepšovať. Trendom sú dnes inteligentné spo- trebiče. So všetkou vážnosťou vám chladnička čochvíľa odporučí vhodné raňajky podľa telesnej hmotnosti. Takéto aplikácie musí niekto naprogramovať. Mladí absolventi majú na výber pozície v nadnárodných korporáciách alebo programovanie z domu. Hoci aj v pyžame.
Psychológ
Kým v informačných technológiách uspejú aj introverti, psychológia si žiada komunikatívnejšie povahy. V USA je takmer pravidlo, že každý, kto niečo znamená, má svojho psychoanalytika. Aj keď podobné „výstrednosti“ k nám ešte nedorazili, pravda je, že starostlivosť o dušu má svoje opodstatnenie. Či už ide o riešenie problémov v práci alebo v rodine. Psychológovia sa uplatnia aj ako manažéri ľudských zdrojov, koučovia a mentálni tréneri. Veď aj tí najúspešnejší potrebujú občas dobiť baterky či ukázať, kam ďalej. Samostatnou kategóriou sú odborníci na správnu výslovnosť. Logopédi pravidelne upozorňujú, že počet detí s poruchami rečami pribúda.
Dietológ a tréner
Úspešní ľudia potrebujú nielen starostlivosť o dušu, ale aj o telo. Historici možno raz budú o súčasnosti hovoriť ako o dobe diétnej. Raw, paleo, bezlepkové diéty a rôzne špecializované jedálne lístky uprednostňuje čoraz viac mladých ľudí. Rovnako sa vracia záujem o pohyb. Stačí si pozrieť preplnené termínové kalendáre bežeckých pretekov. Zdravo žijúci ľudia potrebujú poradcov výživy aj vyškolených trénerov. Amaterizmus tu naozaj nemá miesto a existujú prvé prípady, keď bol neškolený tréner žalovaný za poškodenie klienta. Aj to naznačuje, aké dôležité je stať sa odborníkom.
Ekonóm
Na prvý pohľad si určite predstavíte muža zviazaného v obleku. O deviatej ráno si pípne kartičku na prízemí veľkej budovy a popoludní hrá nervózne kartovú hru na počítači, pretože nemôže odísť skôr. Aj to sú ekonómovia, ale ekonóm – freelancer má oveľa väčšie možnosti. Typickým príkladom je účtovný konzultant a daňový poradca v jednom. Nesedí celý deň u svojho zamestnávateľa, ale svoje služby firmám poskytuje formou outsourcingu. Účtovné prípady spracúva vtedy, keď uzná za vhodné a tam, kde sa mu príjemne pracuje. Ekonómovia slobodného ducha nájdu uplatnenie aj v treťom sektore. Rôzne think-tanky síce vypracovávajú analýzy, ale od autorov sa neočakáva, že budú sedieť za počítačom v obleku. Iná situácia nastáva, ak majú ísť prezentovať výsledky svojej práce.