Ako je to s uplatnením žien vo vedúcich pozíciách? Sú „šéfky“ u nás stále výnimkou?
Myslím si, že situácia sa zlepšuje. Ženy vo vedúcich pozíciách prijíma spoločnosť lepšie ako pred niekoľkými rokmi. Predtým sa o ženách, ktoré sa usilovali o riadiace posty‚ hovorilo s negatívnym podtónom ako o karieristkách. Ženy sa však často samy zastavia v strednom manažmente. Buď nechcú ísť vyššie, alebo majú pocit, že im stačí exekutíva, denná rutina‚ a boja sa rozhodovania zo strategickej pozície.
O ženách, ktoré sa usilovali o riadiace posty‚ sa v minulosti hovorilo zväčša s negatívnym podtónom ako o karieristkáchNie je to aj tým‚ že sú matky? Ťažko si predstaviť, že žena s malým dieťaťom ostane v práci štrnásť hodín.
Je to tak. Keď má žena malé deti, tak jej pozícia v strednom manažmente úplne stačí, lebo ešte dokáže zladiť rodinu a prácu. Stretávam sa na druhej strane so ženami, ktoré obetujú materstvo pre kariéru.
Inšpirovať by mohol príbeh Madeleine Albrightovej, ktorá vychovala tri deti a až potom urobila kariéru ako ministerka zahraničných vecí USA.
Ja sama mám synov vo veku 21 a 18 rokov. Mala som ich dosť skoro a teraz môžem robiť kariéru. Neľutujem, nič mi neušlo. Navyše ma vždy podporovala rodina, teraz už aj deti. Myslím‚ že som s deťmi prežila dostatok času a prežívala som ho intenzívne. Dôležité je nemať voči sebe výčitky. Problémom žien je často to, že samy sebe vyčítajú nedostatok pozornosti voči rodine. Je dobré, ak sa nastavíte tak, že v čase určenom deťom nepremýšľate o práci, nečítate si správy v mobile, nepozeráte televíziu.
A čo pochopenie partnera?
To je dôležité. Môj mi veľmi pomáhal.
Uvaril, upratal?
To nie, variť nevedel. :) O domácnosť som sa starala ja. Keď žena ide po kariérnom rebríčku, každý vzťah skúšajú aj ťažké momenty. Muž sa s tým musí vyrovnať.

Zdroj: Vladimír Kampf
Aký je váš kariérny príbeh?
S troma zakladateľmi Profesie som chodila do školy, na matematicko-fyzikálnu fakultu. Boli o ročník vyššie. Keď som končila štúdium‚ bola som na rodičovskej dovolenke. Keď som si neskôr hľadala prácu, poslala som životopis a oni si ma vybrali, lebo chceli mat-fyzáka.
Mali ste teda protekciu?
To nie, mala som zmenené priezvisko, poznali ma pod dievčenským menom. Nanovo sme sa spoznali‚ keď som prišla na pohovor. V Profesii som už vyše pätnásť rokov. Začínala som na obchodnej pozícii, postupne som vybudovala obchodné oddelenie, potom marketingové. Firmu som prevzala, keď sa dovtedajší riaditeľ Dalibor Jakuš rozhodol ísť na sabbatical. Keď sa vrátil, rozhodol sa, že bude riadiť produktové oddelenie a ja sa budem starať o chod firmy.
Vyzerá to‚ ako by ste to mali premyslené.
Neplánovala som si postup‚ ale veľa som na sebe pracovala. Možno som potvrdením názoru, že ženy sú húževnaté a potrebujú dokázať, že na niečo majú. Robia to samy pre seba, lebo si nedôverujú, a možno preto na sebe pracujú omnoho tvrdšie ako muži.
O ženách sa tiež hovorí‚ že vedia robiť viac vecí naraz. Je to aj váš prípad?
Určite. :) Ešte donedávna som súčasne riadila veľký projekt Profesia Days, marketing i celú firmu. Už som sa však musela niektorých vecí vzdať, lebo toho začínalo byť naozaj veľa.
Je multitasking naozaj ženská záležitosť alebo si tým len ženy zlepšujú obraz o sebe?
Je to ženský fenomén, povedzme si to otvorene. Muž sa vie sústrediť maximálne na dve veci.
Ivana Molnárová
Vyštudovala Matematicko-fyzikálnu fakultu na Univerzite Komenského v Bratislave. Jej prvým a stále aktuálnym zamestnávateľom je pracovný portál Profesia.sk. Do firmy nastúpila ako obchodná zástupkyňa, od roku 2010 je výkonná riaditeľka. Bola pri tom‚ keď Profesiu od britskej mediálnej skupiny DMGT v roku 2012 kúpila konkurenčná fínska Alma Media. Koníčkom je pre ňu beh, je vydatá, má dve deti.
Ako sa v ostatných rokoch mení dopyt po práci?
Profesia je na trhu už devätnásty rok. V rokoch 2007 a 2008 bol obrovský nárast pracovného trhu, mesačne sme zverejňovali viac ako 12-tisíc pozícií‚ zamestnávatelia mali problém nájsť ľudí. Potom sme sa dostali do krízy, prakticky dňom‚ keď v USA padla banka Lehman Brothers‚ začal dopyt klesať. Náš portál je akoby barometer toho‚ čo sa deje na trhu práce, odráža zmeny v legislatíve‚ najmä v Zákonníku práce. Okamžite sme videli‚ či bude prepúšťanie drahšie. Po ohlásení zmien začali firmy prepúšťať najmä ľudí, ktorí boli dlhodobo zamestnaní, a skoro ihneď sme ich mali v databáze. Videli sme‚ ako reaguje pracovný trh, keď sa menili zákony o „dohodároch“ a živnostníkoch. Začali pribúdať pozície na krátkodobý pomer, to znamená nie na živnosti, ale skrátené úväzky.
Ak dnes chcete zamestnať človeka na jeden rok, musíte urobiť 87 úkonovTak je to doteraz?
Rok 2015 bol zaujímavý tým, že sme sa dostali na predkrízové čísla z rokov 2007 a 2008. Mali sme na portáli najviac pracovných pozícií v histórii. Pripravili sme Index Profesia trhu práce, cez ktorý sa snažíme analyzovať trh, skúmať príčiny zmien a predikovať vývoj. Tým, že veľká väčšina pracovných pozícií ide cez náš portál a máme obrovské štatistiky a databázy, vieme kvalifikovane hovoriť o tom, čo sa deje v jednotlivých sektoroch a odhadnúť ďalší vývoj.

Zdroj: Maňo Štrauch
Čo sa v sektoroch deje?
V posledných rokoch najrýchlejšie rástla výroba, doprava a služby – napríklad bankovníctvo a cestovný ruch až o viac ako štyridsať percent. Podstatne menej už rástli odvetvia marketingu a manažmentu. Výroba v roku 2014 dávala dôvod na mierny optimizmus‚ zastavil sa rast nezamestnanosti, štatistiky prezrádzali rast pozícií v priemysle. V druhom polroku 2014 sme hovorili, že vo výrobe začína byť lepšie, pridala sa celá ekonomika, služby, pomaly začal rásť manažment. Tým, že sa naštartovala výroba, začali rásť aj nadväzujúce odvetvia ako napríklad doprava a špedícia. Vytvárali sa nové pracovné pozície. V roku 2015 už rástli všetky sektory spoločne.
A čo sa dá očakávať teraz?
Myslíme si, že v budúcom roku sa nezamestnanosť dostane pod 10 percent. Ak sa nič nepredvídané nestane‚ porastie aj náš index práce. Minulý rok sme narástli o tridsať percent, zverejnili sme viac ako 211-tisíc pracovných pozícií.