K téme ekologických alebo zelených stavieb možno pristúpiť rôznymi spôsobmi. Podľa českého architekta Jana Růžičku čaro, ale tiež náročnosť architektúry a staviteľstva je v tom, že neexistuje jediné ideálne riešenie. Všeobecne sú za ekologické považované také riešenia, ktoré vedú k úsporám prevádzkovej energie.
To sú nielen nízkoenergetické a pasívne novostavby, ale tiež energeticky optimalizované rekonštruované budovy. Ideálne je, ak všetky využívajú obnoviteľné zdroje energie, hovorí J. Růžička. Veľkou témou je však podľa neho aj vytvorenie kvalitného vnútorného prostredia, čo zahŕňa správne vetranie, zamedzenie letného prehrievania, zabezpečenie akustickej pohody a podobne.
ZELENÁ STAVBA
V súťaži Predaj sa s Profitom, ktorú sme vyhlásili v závere minulého roka, patrila medzi najlepšie firmy práve stavebná spoločnosť Zelená stavba z Košíc, ktorá už päť rokov stavia ekologické drevodomy. Jej konateľ a výkonný riaditeľ Ľuboš Kolesár má podnikavú povahu, ale nie je vyštudovaný stavbár. Ako sám hovorí, na trhu videl v tejto oblasti dieru.
Kvalitných firiem, ktoré sa venujú výstavbe ekologických domov, bolo podľa neho v roku 2010 ako šafranu. Ľ. Kolesár to teda vyskúšal, využil svoje štúdium marketingu a dal dokopy správnych ľudí, vrátane svojho otca stavbára.
Zdravé bývanie. Podnikanie v stavebníctve sa podľa Ľ. Kolesára ničím neodlišuje od iného. „Potrebujeme získať zákazníka, dodať mu tovar a dostať zaplatené. To sa nám posledné roky darí a každoročne rastieme geometrickým radom,“ teší sa. Hoci aj dnes sa medzi ľuďmi nájdu takí, ktorí neuznávajú nič iné okrem kvalitnej tehly a betónu, Ľ. Kolesár sa ich nesnaží presviedčať o opaku.
Tvrdí však, že v prospech drevostavieb jednoznačne hovorí používanie prírodných materiálov, minimálne emisie CO2 a to, že prinášajú zdravé bývanie. „Navyše, obrovskou pridanou hodnotou je rýchlosť výstavby a nízke prevádzkové náklady,“ dodáva.

Ľuboš Kolesár s tímom Zdroj: Ivan Fleischer
Namiesto polystyrénu. Drevodom, ktorý stavia firma Zelené stavba, má drevenú konštrukciu z hranolov a obitý je špeciálnymi doskami, ktorým stavbári hovoria OSB. Ako izolačný materiál používajú drevovláknité dosky. „Keď- že sú z drevných vlákien, majú vysokú tepelno-akumulačnú schopnosť a zároveň vysokú objemovú hmotnosť.
Vďaka tomu účinne chránia dom pred nadmerným prehrievaním vnútorných priestorov v lete. Tiež veľmi rýchlo pohlcujú vlhkosť z okolitého vzduchu a v prípade potreby ju opäť odovzdávajú vzduchu rovnako ako drevo,“ vysvetľuje Ľ. Kolesár. Dodáva, že pórovitá štruktúra drevovláknitých dosiek prispieva k ich schopnosti pohlcovať široké spektrum zvukov, takže sú aj dobrým akustickým izolantom.