Mesto prepracovaných samotárov a bláznivých partnerstiev, kto- ré tu vznikajú rýchlosťou svetla. Slováci žijúci v New Yorku, ktorých v redakcii poznáme, nás pravidelne zásobujú historkami o tom, aký samotársky, ale aj extrémne spoločenský život sa tu dá viesť. Každému podľa chuti. New York nekraľuje na zoznamoch ideálnych miest pre rodiny. V New Yorku sa „maká“ a keď človek o deviatej večer vyjde z práce, nečudo‚ že si chce prestávku poriadne užiť.
PRIATELIA Z BARU. Radosť z toho, že sa môžete v byte s rozlohou tridsať metrov štvorcových po stresujúcom dni konečne zhlboka nadýchnuť, naštrbí poznanie, že kamarát k vám na víno len tak neskočí. Kým sa z druhého konca mesta dostane k vám, prejde hodina‚ a tak pragmaticky preladíte na miestny bar. Newyorčan dokáže uzatvárať priateľstvá na život a na smrť‚ len už dávno vie‚ že ak nestrávi každý druhý večer s kamarátom zo základky, tak sa nezrúti. Aj v krčme na rohu svojej ulice sa po pár minútach cíti ako na stretávke zo školy.
Popíja svoje pivo alebo kokteil „na stojáka“ pri barovom pulte a hodnotí uplynulý deň s úplne cudzím človekom. Domáci majú na to aj príslovie, podľa ktorého do baru vojdete ako samotár, a keď odchádzate‚ všetci sú vaši známi. A nemôže za to len alkohol. V Big Apple panuje silný komunitný duch. Zrýchlený tep mesta pôsobí blahodarne na ochotu Newyorčanov zúčastňovať sa na bizarných podujatiach. Veď kde inde nadviažete rýchlejšie nové priateľstvo‚ ako na akcii, ktorá vás rozosmeje, rozcíti alebo rozplače?
Vysokým ratingom spolupatričnosti oplýva aj Dinner in White. Hoci ho vymysleli v Paríži, najväčšie „biele pikniky“ sa každoročne organizujú práve v New Yorku. Na originálnu gurmánsku parádu na nečakaných miestach‚ napríklad v dokoch‚ sa musia stravníci zaregistrovať a prísť oblečení do biela. Bývajú ich tisíce‚ cudzie páry pri jednom dlhom stole‚ vyzdobenom – ako inak‚ v bielej elegancii.
Len čo sa dvere vlaku zatvoria, vyzlečú si nohavice. Pravidlom je správať sa ako obvykleBEZ NOHAVÍC. Na iných akciách je zas na oblečenie vyhlásené embargo. „Predstavte si, že ako turista priletíte do New Yorku a cestujete metrom. Zrazu do jedného z vozňov nastúpia ľudia od pol pása oblečení len v spodnej bielizni. Takýto pohľad sa vám môže naskytnúť raz za rok, keď tisíce ľudí jazdia metrom bez nohavíc,“ píše náš spolupracovník Pavol Zachar z New Yorku.
Nezvyčajná udalosť s názvom No Pants Subway Ride (Jazda metrom bez nohavíc) prilákala začiatkom januára tisíce účastníkov a ďalších zvedavcov. Organizátori určili sedem miest, na ktorých sa účastníci rozdelili do skupín a priradili do konkrétnych vlakov.
„Len čo sa dvere vozňov zatvoria, vyzlečú si nohavice a odložia ich do tašiek a batohov. Pravidlom je správať sa ako obvykle. Turisti s údivom pozorujú, čo sa to okolo nich deje‚“ opisuje prvé stretnutie s touto bizarnou akciou Pavol.

Zdroj: Pavol Zachar
Prvú jazdu metrom bez nohavíc uskutočnili siedmi odvážlivci v New Yorku v roku 2002. Dnes ich napodobňujú milovníci netradičných podujatí v desiatkach veľkomiest na svete. Spoločenských Newyorčanov motivuje podľa P. Zachara aj vychýrená afterparty‚ zábava po dobre vydarenej akcii: „Všetky trasy sa zbiehajú na námestí Union Square. Podzemné metro ovládne vtedy nezvyčajná atmosféra. Ľudia sa zabávajú, tancujú, strúhajú odvážne akrobatické figúry. Všetko veští búrlivý začiatok párty v slávnej Webster Hall, kde sa stretne viac ako desaťtisíc sporo odetých priaznivcov.“
Pavol tiež medzi účastníkmi vyzvedal, čo ich viedlo k účasti na jazde bez nohavíc. „Istý starší pán s dcérou a manželkou vidia v akcii tradíciu a zúčastňujú sa na nej každý rok. Iný‚ mladší pár sa práve prisťahoval do mesta a bláznivý zážitok si nechcel nechať ujsť‚“ informuje...