Pred približne desiatimi rokmi sa o Afrike písalo zväčša ako o kontinente beznádeje. „A dnes médiá publikujú články s titulkami Afrika na vzostupe,“ teší sa generálny riaditeľ spoločnosti KenInvest Moses Ikiara, keď nás usádza vo svojej rozľahlej kancelárii v kenskom Nairobi. Šéfuje štátnej agentúre, ktorá má podporovať prílev zahraničných investícií. Návšteva zo Slovenska sa mu páči, rád sa pochváli. „Za posledné dva roky sa prílev zahraničných investícií do Kene zvýšil o sto percent. Krajina firmám ponúka rýchlu návratnosť a dvojciferné zhodnotenie.“
Pochopiteľne‚ že ako šéf investičnej agentúry vyzdvihuje M. Ikiara samé výhody‚ vymenúva, že sa zvyšuje politická stabilita i vzdelanosť, objavili sa nové ložiská ropy, medziročný rast HDP sa drží na priemere päť percent a krajina je na čiernom kontinente lídrom vo využívaní internetu. Netají ani desaťročné daňové prázdniny, ktoré dostanú spoločnosti vyvážajúce väčšinu produkcie do Európy‚ či 150-percentný príspevok na investície. V praxi to znamená, že ak firma investuje napríklad milión eur, nemusí platiť daň z príjmu, kým nedosiahne zisk jeden a pol milióna.
Doma je ľahšie
Na krajine zarábajú najmä importéri z Veľkej Británie a USA‚ tam je aj naviac prisťahovalcov z Kene. Krajina je bývalou britskou kolóniou a angličtina je popri svahilčine oficiálnym jazykom. Investuje tu však aj India a čoraz viac Čína. Z krajín EÚ majú okrem Británie záujem hlavne Nemecko, Francúzsko, Holandsko a Taliansko. Slovensko k nim zatiaľ nepatrí.

V továrni Ten Senses AfricaZdroj: Jana Fedáková
„Je tu lacná pracovná sila a napríklad poľnohospodárstvo núka úrodu niekoľkokrát ročne. Aj potreby, ktoré treba naplniť, tu sú. Na Slovensku však ešte stále nie sú také silné firmy, ktoré by všetko v okolí obsiahli a potrebovali ísť ďalej,“ konštatuje ekonomický diplomat Emil Matejka zo slovenskej ambasády v Nairobi. „Alebo je pre nich stále jednoduchšie obchodovať v rámci európskeho trhu,“ zamýšľa sa rozvojová diplomatka v Nairobi Lucia Lacková. „Keňa má neskutočný potenciál rozvoja a obchodných vzťahov. Ale človek do toho musí ísť s tým, že to bude trvať možno dvakrát dlhšie ako na Slovensku‚“ dodáva. Veľa vecí vraj v tejto africkej krajine jednoducho nefunguje.
V Keni je lacná pracovná sila a poľnohospodárstvo núka úrodu niekoľkokrát do rokaKorupčné hry
Bol raz jeden komín na streche továrne. Hoci spĺňal všetky parametre, jedného dňa prišli úradníci a továreň zatvorili. Podľa konkurenčnej firmy bol vraj kratší o 30 centimetrov. Nik to nemeral, úradníci si ho premerali len tak‚ od oka. Továreň si najala znalca, ktorý prišiel‚ komín odmeral a zistil, že výška je správna. Našťastie, táto „zábavka“ prerušila chod podniku len na tri dni.