Luxemburské veľkokniežatstvo je popri Spojených štátoch druhou krajinou, ktorá na vládnej úrovni rieši otázku dolovania nerastov na asteroidoch. V USA prijali legislatívu, ktorá umožní komerčné využitie materiálov dovezených z vesmíru a rieši ich vlastnícke práva. No Luxembursko ide ešte ďalej: ponúka podielnictvo veľkým hráčom, ak budú riadiť ťažbu z jeho územia, a malých chce prilákať startupmi.
Centrum ťažby
Luxemburský minister hospodárstva Etienne Schneider, ktorý je zároveň šéfom Národnej investičnej banky, oznámil 3. februára opatrenia, ktoré majú do krajiny prilákať developerov i startupy. Ako povedal Schneider pre BBC, v krajine už vznikli investičné fondy, ktoré sa majú využiť na tento účel. „V blízkej budúcnosti predstavíme strategický akčný plán,“ uviedol. Dva americké giganty Deep Space Industries (DSI) a Planetary Resources už majú technológie spojené s ťažbou na asteroidoch, ktorých bolo medzi Marsom a Mesiacom identifikovaných asi 13 500.
Aj z nich už boli dopravené vzorky na Zem. „Vieme, ako sa k nim dostať, aj ako dostať vzorky späť, teraz je to už len otázka financií,“ citujú Financial Times (FT) Jeana-Jacqua Dordaina, bývalého šéfa Európskej vesmírnej agentúry (ESA), ktorý teraz ako poradca luxemburskej vlády predstavil plán mé- diám. Vzácne kovy, predovšetkým platina, irídium a paládium sú podľa neho v asteroidoch v bezhraničných množstvách. Na Zemi po jej ochladení klesli hlbšie do stredu planéty.
Luxemburská výzva môže skutočne odštartovať „vesmírnu“ zlatú horúčku a veľkí giganti i malí technologickí géniovia sa možno začnú hrnúť do tohto záhadného európskeho miništátu. Môže sa tak stať nielen európskym centrom dobývania nerastov vo vesmíre, špekuluje sa aj o spolupráci cez oceán. Plán sa má realizovať prostredníctvom vládnej vesmírnej agentúry Spaceresources.lu.
„Tešíme sa na spoluprácu s luxemburskou vládou a inými v Európe, aby sme vybudovali spoločne funkčnú dodávateľskú sieť pre zdroje z ves- míru a príslušné technológie,“ uviedol riaditeľ americkej DSI Daniel Faber na web stránke organizácie.
Obchod za bilióny