V starovekom Grécku sa za osobný bankrot platilo otroctvom, v Džingischánovej ríši sa dva bankroty tolerovali, za tretí zaplatil dlžník životom. Obesením mohol skončiť aj dlžník v Anglicku do roku 1572, väzenia pre dlžníkov sú známe aj z našich končín. Ešte donedávna dlžník v mnohých krajinách pri bankrote prichádzal nielen o osobný majetok, ale aj o občianske práva, napríklad právo voliť i možnosť zastávať vedúce pozície. Nehovoriac o treste spoločnosti v podobe hanby, ktorá skrachovancov vyraďovala zo spoločenského života a sťažovala im ďalšiu existenciu.
Veci sa však menia. Dnes už nie je trendom stigmatizovať dlžníkov a možno aj prelomenie tejto psychickej bariéry viedlo k tomu, že počet osobných bankrotov začal rásť aj na Slovensku ako schodná alternatíva k exekučným konaniam.
PRIVEĽA ÚVEROV. Od roku 2006, keď prijali na Slovensku potrebné zákony, do konca roka 2015 vyhlásili slovenské súdy 2 106 osobných bankrotov. Najviac, až 580, ich bolo podľa údajov spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau v minulom roku. Z analýzy firmy, ktorá vedie úverové registre bankových i nebankových inštitúcií, vyplýva, že v roku 2015 osobný bankrot na zbavenie sa dlhov využilo o tretinu viac ľudí ako v roku 2014.
Ak dlžník absolvuje dve etapy osobného bankrotu – konkurz a následne oddlženie, získa možnosť nového štartu do života bez dlhovMedzi krajmi vedie Banskobystrický a Bratislavský, v Žilinskom a Trnavskom kraji počet osobných bankrotov oproti predchádzajúcemu roku poklesol. V porovnaní s Českou republikou však Slováci inštitút osobného bankrotu využívajú ešte stále málo. V Česku ich počet už posledné dva roky klesá, no vlaňajších 16 655 osobných bankrotov je v prepočte na 100-tisíc obyvateľov takmer 15-násobne viac ako na Slovensku.
Medzi rokmi 2006 až 2015 vyhlásili na slovensku 2 106 osobných bankrotovHlavná analytička CRIF – Slovak Credit Bureau Jana Marková v tlačovej správe uviedla, že najčastejšie je to pre viacnásobné úvery, ktoré ľudia veľakrát financujú inými, menej výhodnými pôžičkami. Nekontrolované nakupovanie nemusí byť jediným dôvodom, môže to byť aj príliš drahý a neuvážený štart mladých domácností, ale aj neovplyvniteľné dôvody ako strata zamestnania či dlhodobé ochorenie.
NÁSTROJ, NIE HANBA. Osobný bankrot je nástroj pre fyzické osoby, ale môže ponúkať riešenie aj na dlhy z podnikania či podnikateľské úvery, ak fyzická osoba za ne ručila svojím osobným majetkom. V každom prípade však platí, že osobný bankrot je zákonná forma ochrany dlžníka pred veriteľmi. Neznamená odpustenie dlhov, ale predstavuje nástroj na ich plánované splácanie, čiastočne zo zárobku a čiastočne zo zhodnotenia osobného majetku, ktorým dlžník disponuje. Na Slovensku je zvlášť medializovaný prípad osobného bankrotu Andyho Hryca, herca a bývalého riaditeľa rádia Twist. Riešil ním pohľadávky voči rádiu Twist.