V nákupnom centre v Hongkongu stoja ľudia v rade, aby sa odfotografovali s bronzovým Stevom Jobsom v životnej veľkosti. Iní túžia byť v blízkosti Coco Chanel, Henryho Forda či Tomáša Baťu. Zvedavci postávajú pred tabuľkami so životopisom osobností, ako sú Albert Einstein, Alfred Nobel či Thomas Alva Edison. Deti zas láka hračka myšiaka Mickey Mousa v rukách Walta Disneyho alebo biela socha, ktorú môžu samy pomaľovať. Javisko s galériou slávnych osobností je obklopené návštevníkmi.
Zrazu však niektoré sochy na podstavcoch ožívajú. Prekvapené pohľady a smiech naznačujú, že dokonalá patina ľudí pekne zmiatla. „Túžil som vytvoriť niečo originálne, poučné a zábavné. Vytvorením Big Names som zároveň splatil svoj dlh živým sochám,“ vraví autor myšlienky Radovan Michalov. V minulosti si totiž privyrábal ako pouličný umelec, aby mohol doštudovať tanečné umenie na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.
Projekt oživených ikon ľudského pokroku a kreativity predstavuje už štvrtý týždeň v Honkongu. „Na prezentácii Big Names sme sa s klientom dohadovali pol roka. Postavil kvôli nám javisko s točňou a podľa 3D fotografií dal zhotoviť kópie živých sôch. Bol to vrchol profesionality, aký som ešte nezažil,“ nadchýna sa Radovan spoluprácou na ázijský spôsob.

Mirror Family v EgypteZdroj: CMART
Klient v Honkongu Postavil kvôli nám javisko s točňou a podľa 3D fotografií dal zhotoviť kópie živých sôch. Bol to vrchol profesionalityVEĽKÍ Z ULICE
Na javisku osem hodín stojí vždy päť živých a päť umelých sôch. Menia sa vďaka otočnému systému v zákulisí. Človek stojaci ako socha totiž vydrží maximálne hodinu, potom potrebuje oddych. Návštevníci si rozdiel všimli, až keď sa socha pohla. Hodnoverné zhotovenie šestnástich živých bronzových sôch predstavovalo investíciu tridsaťtisíc eur. Podnikateľ s pouličným umením preto neustále hľadá sponzorov. „Ak chceme napredovať a vytvárať nové veci, potrebujeme investovať. Príbeh kanadského Cirque du Soleil sa tiež začal na ulici a dnes je vďaka podpore štátu známy po celom svete,“ prirovnáva R. Michalov.
Príbeh kanadského Cirque du Soleil sa tiež začal na ulici a dnes je vďaka podpore štátu známy po celom sveteJeho idea veľkých mien má už za sebou dosť dlhú cestu. Galéria sa neustále rozširuje o nové osobnosti. Na objednávku bol nedávno oživený zakladateľ slávnej hotelovej siete Berthold Kempinski. „Najväčší problém bol zohnať niekoho, kto by sa podobal na Steva Jobsa. Všetci ho poznajú a pamätajú si‚ ako vyzeral,“ zveruje sa Radovan. Najnovším prírastkom do rodiny realistických sôch sa stane americký diplomat a vynálezca bleskozvodu Benjamin Franklin. Oživený „otec Ameriky“ hneď z Ázie odletí na mesačné americké turné. Sochy totiž môžu vystupovať aj individuálne, nielen vo forme galérie.

Zdroj: CMART
Možno vznikne aj muzikál‚ dúfa R. Michalov. Umelci jeho spoločnosti CMart sa predstavili na medzinárodných festivaloch takmer po celom svete. Pravidelne si ich pozývajú na oslavy a otvorenia veľkých nákupných centier na Arabskom polostrove. Dvere im v roku 2005 otvoril aj medzinárodný festival v Muscate, hlavnom meste Ománu. Na domácej pôde sa živé sochy Big Names, tanečníci Mirror Family a kapela Roboti minulý rok predstavili v šou Česko Slovensko má talent a dostali sa všetky do finálovej desiatky. Hoci Big Names skončili napokon druhí, autor vraj nebol sklamaný.
ZROD BIZNISU
„Našťastie celý život robím, čo ma baví, hoci to nebolo vždy jednoduché,“ komentuje svoj podnikateľský príbeh R. Michalov. K podnikaniu v zábavnom priemysle ho priviedla vlastná „brigáda“. Hodiny strávil ako živá socha v uliciach Viedne. Cez víkendy dokázal zarobiť okolo tridsať eur. Pre osireného mladíka, ktorému štátna podpora nepokryla všetky náklady na život, to predstavovalo možnosť doštudovať vysokú školu.