S Európskou úniou sa cíti byť spätá necelá polovica slovenských respondentov a s Európou ako takou necelé dve tretiny. Spätosť s Európskou úniou pritom medziročne poklesla o päť percent. Najviac to bolo cítiť medzi staršími, ľuďmi s nižším vzdelaním, tými, čo nepoužívajú internet a občanmi s ľavicovou orientáciou.
Podľa Dušana Chreneka, vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku to určite súvisí aj so spôsobom, akým naši politici komunikovali utečeneckú krízu a jej dopady na Slovensko. „Ľudia citlivo vnímajú vyjadrenia politických lídrov, ktorí na jednej strane proklamujú proeurópsky postoj a zároveň sa negatívne vymedzujú voči Európskej únii a jej inštitúciám. Teší ma však, že prevažná väčšina Slovákov sa cíti byť európskymi občanmi, cenia si úspechy európskej integrácie a majú záujem dozvedieť sa viac o EÚ‚" povedal D. Chrenek.
Na rozdiel od trochu citovej otázky o osobnej spätosti‚ sa za občanov Európskej únie považuje oveľa viac, približne dve tretiny (69 percent) ľudí. Tak to cítia skôr mladí, vysokoškolsky vzdelaní ľudia a pravicovo orientovaní. Medzi mladými ľuďmi vo veku 15-24 rokov je to až 81 percent. Svoje práva občana EÚ vraj pozná zhruba polovica Slovákov.