1. Zúženie zoznamu daňovo uznateľných rezerv
Daňovým subjektom sa zvýši daňový základ, a to najmä v dôsledku zúženia zoznamu daňovo uznateľných rezerv. Po novom súčasťou nedaňových rezerv sú aj rezervy na nevyfakturované dodávky a služby, rezervy na zostavenie, overenie, zverejnenie účtovnej závierky a výročnej správy ako aj rezervy na zostavenie daňového priznania.
2. Testovanie podmienky zaplatenia
Pri určitých službách sa zaviedla podmienka zaplatenia, teda náklady na nasledujúce služby je možné považovať za daňové až momentom ich zaplatenia:
- Kompenzačné platby podľa osobitného predpisu
- Náklady na nájomné za prenájom hmotného aj nehmotného majetku
- Náklady na marketingové a iné štúdie a na prieskum trhu (súčasne platí, že u veriteľa sa takéto výnosy zdania až po prijatí úhrady
- Náklady na odplaty (provízie) za sprostredkovanie (za daňový výdavok sa považujú najviac do výšky 20% z hodnoty sprostredkovaného obchodu, s výnimkou určitých subjektov, na ktoré sa toto percentuálne obmedzenie nevzťahuje)
- Náklady vzťahujúce sa k príjmom daňovníkov z nezmluvných štátov zo zdroja v SR
- Náklady na poradenské a právne služby (kód klasifikácie produkcie 69.1, 69.2)
- Náklady na získanie noriem a certifikátov - v prípade, ak ich obstarávacia cena je vyššia ako 2 400 eur, uplatňujú sa v daňových výdavkoch rovnomerne počas doby ich platnosti (najviac počas 36 mesiacov), a to počnúc mesiacom, v ktorom boli zaplatené. V opačnom prípade sa uplatnia jednorázovo, avšak až po splnení podmienky zaplatenia
3. Pravidlo nízkej kapitalizácie
Počnúc rokom 2015 daňovými výdavkami nie sú úroky platené z úverov a pôžičiek od závislých osôb a súvisiace výdavky (náklady) na tieto prijaté pôžičky a úvery (napr. znalecké posudky, poplatky za bankové záruky, provízie za sprostredkovanie pôžičky, poplatky za predčasné splatenie úveru), ktoré presahujú 25% hodnoty ukazovateľa EBITDA. Do stavu úverov a pôžičiek sa nezahŕňajú úvery a pôžičky alebo ich časti, z ktorých úroky sú súčasťou obstarávacej ceny majetku.
Pravidlá nízkej kapitalizácie sa neuplatnia u daňovníka, ktorý je bankou alebo pobočkou zahraničnej banky, poisťovňou alebo pobočkou zahraničnej poisťovne, zaisťovňou alebo pobočkou zahraničnej zaisťovne, subjektom kolektívneho investovania, lízingovou spoločnosťou, ktorá lízing vykonáva ako svoju rozhodujúcu alebo podstatnú činnosť.
4. Zmeny pri uplatňovaní daňových odpisov
Od 1. januára 2015 sa zvýšil počet odpisových skupín na 6 a zároveň sa zamedzila možnosť využiť zrýchlený spôsob odpisovania len pri hmotnom majetku zaradenom do druhej a tretej odpisovej skupiny. Hmotný majetok obstaraný na finančný lízing sa odpisuje rovnako ako hmotný majetok obstaraný iným spôsobom. Zmeny v zaradení do odpisovej skupiny a metóde odpisovania je daňovník povinný vykonať aj pri majetku, ktorý odpisoval podľa predpisu účinného do 31.12.2014, pričom už uplatnené odpisy sa spätne neupravujú.
„Tiež je potrebné poznamenať, že pri hmotnom majetku poskytnutom na prenájom je zahrňovanie odpisov do daňových výdavkov limitované podľa výšky príjmu z prenájmu,“ upozorňuje Katarína Balogová, Tax Manager spoločnosti Accace.
Súčasne sa rozšíril okruh hmotných majetkov, pri ktorých je daňová zostatková cena pri predaji daňovým výdavkom len do výšky príjmu z predaja (napr. osobné automobily, budovy a stavby zaradené do 6. odpisovej skupiny). Táto povinnosť krátenia zostatkovej ceny sa nevzťahuje na technické zhodnotenie vykonané nájomcom na prenajatej nehnuteľnosti zaradenej do odpisovej skupiny 6.
5. Limitácia výdavkov na luxusné autá (odpisy a nájomné)
Od 1. januára 2015 platí obmedzenie pri zahŕňaní daňových odpisov do základu dane pri osobných automobiloch so vstupnou cenou vyššou ako 48 000 eur. „Rovnako aj v prípade používania osobného automobilu so vstupnou cennou vyššou ako 48 000 eur prenajatého na operatívny prenájom platí obmedzenie pri zahrňovaní nájomného do daňových výdavkov, limitované ročné nájomné je vo výške 14 400 eur,“ dopĺňa K. Balogová.