Riaditeľa Tonfly živila výroba lyžiarskych topánok. Je bývalý parašutista. Dnes už neskáče, pretože mu pribudli roky a má problémy s chrbticou. V čase, keď skákal, len sníval o niečom, čo teraz ponúka jeho firma. Už je to takmer dve desaťročia.
ZAPLATIL A NEDOČKAL SA
Nebolo to jednoduché. Výstroj a prilby si parašutisti objednávali zo Spojených štátov. Museli platiť vopred a nemali istotu, či im výstroj príde v poriadku. K tomu čakacia lehota aj pol roka. Nástupom Tonfly začali byť doplnky dostupnejšie. „Mali sme firmu, v ktorej sme zamestnávali krajčírky. S jednou z nich sme skúsili ušiť prvé kombinézy. Najprv len pre našich známych,“ spomína konateľka Martina Kašiarová.

Martina Kašiarová a Antonio de Marchi, TONFLYZdroj: Vladimír Kampf / Profit | Petit Press, 2016
Parašutistické kombinézy zo Slovenska boli na svete, hneď putovali za hranice. Dobyli celý svet. V kombinézach z Partizánskeho skáču v Európe, oboch Amerikách, Číne i arabskom svete. Medzi najznámejších zákazníkov patrí bývalý pretekár F1 Michael Schumacher. Parašutistický výstroj má aj jeho dcéra Gina-Maria. „Keď Michael skončil s pretekaním, bol takmer každý deň v Dubaji a skákal,“ hovorí zasvätene Antonio De Marchi.
PO KOMBINÉZACH PRILBY
V názve firmy je zakomponované Antoniove skrátené meno. Tonfly – lietajúci Tony. „Keď sme sa trochu rozbehli, stretli sme známeho, ktorý len tak medzi rečou spomenul, že robí parašutistické helmy. Hneď sme sa dohodli. Tak sme začali podnikať aj s prilbami, ktoré sme neustále vylepšovali,“ hovorí M. Kašiarová.
V prvom roku finalizovali dvanásť prílb. Dnes ich je ročne viac než tisícpäťsto. Nové výrobky, technológie a materiály priamo vo vzduchu testujú profesionálni parašutisti. Na parašutistických helmách je dôležité aj to, aby sa na ne dala bezpečne primontovať videokamera alebo fotoaparát.