Erasmus je medzi študentmi asi najznámejšia možnosť, ako sa dostať na zahraničný pobyt. Ide o populárny vzdelávací program Európskej únie, ktorého cieľom je dodať vzdelaniu medzinárodný rozmer. Od vstupu Slovenska do únie ho absolvovali už tisíce slovenských študentov. Erasmus však nie je jediná možnosť. Už roky funguje systém stáží aj cez svetovú študentskú organizáciu AIESEC. Vznikla po druhej svetovej vojne s cieľom podporovať „porozumenie národov“ cez životy a vzťahy jednotlivcov.
Študentské stáže poskytujú tiež organizácie ako napríklad slovenská neziskovka LEAF, ale aj konkrétne firmy. Po absolvovaní vysokej školy si môžu mladí ľudia vyhľadať pracovnú stáž v cudzine, ktorá im neskôr pomôže pri hľadaní práce.
Skúsenosť lekára
Na stáž chodia ľudia niekedy aj pre dobrodružstvo. To však nebol prípad Mariána Kohúta, ktorý absolvoval gymnázium v Humennom. Po maturite začal študovať medicínu na Lekárskej fakulte Karlovej univerzity v Plzni. Po jej úspešnom absolvovaní zostal pracovať v tamojšej fakultnej nemocnici a urobil si atestáciu v odbore kardiochirurgia. „Na konci tretieho ročníka sa mi v roku 2002 naskytla príležitosť stráviť mesiac na stáži v Egypte a o dva roky neskôr na Malte.

Kardiochirurg Marián KohútZdroj: archív M. Kohúta
Už ako medik som mal možnosť sa týmto spôsobom zoznámiť s ľuďmi z rôznych kútov sveta, ich kultúrou, jazykmi, kuchyňou a odlišnými zvykmi. Je fajn mať miestnych priateľov, ktorí vám môžu pomôcť, kamkoľvek cestujete,“ pochvaľuje si svoje študentské zážitky zo stáží M. Kohút. Jeho prvá pracovná skúsenosť v zahraničí bol pobyt v Londýne medzi rokmi 2010 až 2011.
Pracoval ako chirurg v The Heart Hospital, ktorý je súčasťou University College Hospital of London. „Okrem zdokonalenia sa v angličtine, získania nových vedomostí a v neposlednom rade kontaktov stojí za zmienku i pomerne výhodnejšie platové ohodnotenie práce,“ konštatuje. Pretože sa rozhodol dokončiť kardiochirurgickú prax v Českej republike, opustil Londýn a vrátil sa späť do Plzne, kde si urobil atestáciu v roku 2013.
Zdôrazňuje, že k práci lekára patrí udržiavať si aktuálne vedomosti a neustále držať krok s vývojom, preto sa zúčastňuje na mnohých kurzoch a kongresoch v zahraničí. „Skúsenosť s prácou alebo štúdiom v cudzej krajine určite odporúčam. Otvára nové možnosti uplatnenia získaných skúseností v odbore na domácom i zahraničnom trhu,“ potvrdzuje M. Kohút, ktorý je práve v juhoafrickom Johannesburgu, kde išiel trénovať miestnych kardiochirurgov v istej operačnej technike.
Výhody stáže
Profesionálne pracovné skúsenosti: Počet univerzitných študentov, ktorí študujú v zahraničí, v porovnaní s minulými rokmi neustále rastie. Hoci štúdium v zahraničí pôsobí v životopise dobre, zamestnávatelia chcú vidieť relevantné pracovné zručnosti. Až 82 percent manažérov ocení kompletnú formálnu stáž.
Zdokonalenie odborných zručností: Štúdiom v zahraničí sa u mnohých ľudí potvrdilo, že život v cudzom prostredí veľa naučí o sebe samom a ako si poradiť v nových situáciách. Budete prekvapení, čo všetko ste schopní urobiť. Odborné zručnosti, nezávislosť a prispôsobivosť budú neoceniteľnými pri hľadaní zamestnania.
Vytvorenie medzinárodnej siete kontaktov: Počas stáže nebudete robiť len v spojení s vaším hosťujúcim zamestnávateľom, ale budete mať možnosť nadväzovať kontakty aj s ostatnými ľuďmi vo vašej oblasti z rôznych krajín.
Interkultúrne kompetencie: Keďže budete v rámci získavania zahraničných skúseností obklopení domácimi, s najväčšou pravdepodobnosťou budete nútení prispôsobiť sa zvyklostiam hostiteľskej krajiny. Počas zahraničnej stáže sa rýchlo naučíte verbálnu i neverbálnu komunikáciu s kolegami a nadriadenými.
Cestovanie: Jeden z najlepších dôvodov, prečo ísť na zahraničnú stáž, je cestovanie. Budete bývať a žiť v novej krajine a každý víkend môžete navštíviť nové mestá a krajiny v okolí.
Prameň: AIESEC