Dnes sa im hovorí špeciálne efekty a vznikajú vo virtuálnom svete. Bombastické filmy by sa bez nich nezaobišli. Špeciálne efekty sa finalizujú na monitoroch počítačov, ktoré zvládajú väčšinu práce.
Niežeby to dnes bolo ľahšie, ale v časoch, keď sa filmy zaznamenávali na pás celuloidu, bolo treba obraz zložiť už pred objektívom kamery. Triky sa používali a zaznamenávali v jednom celku. Stačilo nakresliť scenár, dať vyrobiť rekvizity a potom do nich vsadiť živého človeka.
NA ZAČIATKU BOL NÁPAD
Zriadiť Múzeum Karla Zemana pod Karlovým mostom na Malej Strane v Prahe prišlo na um grafikovi Jakubovi Fábelovi a producentovi Ondřejovi Beránkovi. „Povedali si, aká je veľká škoda, že po takej osobnosti, akou K. Zeman bol, nezostalo ani vidu, ani slychu.
Po revolúcii sa veľa vecí z filmov stratilo, rozkradlo, odnieslo, zničilo,“ vysvetľuje nadšená fanúšička K. Zemana, študentka nových médií Denisa Lešková. Do múzea sa dostala cez školský projekt. „Zistili sme, že filmy vydávajú načierno kdesi v Japonsku. Zakladatelia sa spojili s dcérou pána Zemana Ludmilou, dohodli sa na právach a začali s múzeom.“
Mladí ľudia zväčša netušia, kto bol K. Zeman. Zmizol s pádom komunizmu. „Vždy sa pre niečo nadchol. Raz to bola čistá animácia, inokedy kombinácia bábok a ľudí, potom animovaná dráma pre dospelých. Každý nápad ho posunul ďalej. Všetko bolo súčasťou vlastných výtvarných návrhov,“ hovorí D. Lešková.
KAREL ZEMAN

Zdroj: Vladimír Kampf / Profit
Narodil sa v dedinke Ostroměř pri Novej Pake vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku. Otčim chcel, aby študoval obchodnú školu. Nastúpil na ňu, ale pred jej ukončením odišiel za vzdelaním do Francúzska. Film Vynález skazy dokončil v roku 1959. Okamžite ho predali do 72 krajín. V New Yorku ho súčasne premietali v 96 kinách. Stal sa doteraz najúspešnejším českým filmom všetkých čias. V sedemdesiatych rokoch minulého storočia mu hrozila strata zraku. Chorobu prekonal a pracoval ďalej na animovaných filmoch.
CESTA DO PRAVEKU
Staré trikové filmy dnes vyzerajú trochu trápne a smiešne pre svoju nedokonalosť. Zemanove diela časom dozrievajú. Práve preto, že sa nikdy nesnažili vyzerať čo najrealistickejšie a z nedokonalostí ťažili. Využívali nakreslený alebo bábkový svet, v ktorom sa pohybovali živé postavy.