Pokoj, ktorý vládne v starobylej Anuradhapure i iných srílanských svätyniach, je nákazlivý. Vkradne sa vari do každej duše. S akýmikoľvek starosťami prídete z domu, tu akoby kdesi mizli.
Srí Lanka, do vyhlásenia samostatnosti v roku 1948 známa pod názvom Cejlón, je tropický ostrov kúpajúci sa v teplom Indickom oceáne južne od Indie. Jeho ľudia akoby ovlažovali duše balzamom. Už keď ničím iným, tak aspoň večnými úsmevmi a priateľskými pozdravmi.
Ak by sa vám pre niečo žiadalo zvýšiť hlas, nebodaj pustiť sa do hádky, zabudnite na to. Akurát si zvýšite adrenalín, ale aj tak nič nevyriešite. Lepšie je naladiť sa na strunu domácich, nahodiť úsmev a užívať si krásy ostrova, ktorý mnohí skúsení cestovatelia označili za jeden z najkrajších na svete.
Zaujímavosti o Srí Lanke

Zdroj: Jana Janků
Rozlohou je Srí Lanka približne o štvrtinu väčšia ako Slovensko. Žije na nej viac než 20 miliónov obyvateľov. Srí Lanka je najväčší exportér čaju na svete. Vlajka krajiny je jedna z najstarších na svete. Škorica pochádza zo Srí Lanky. Najpopulárnejší šport v krajine je kriket. Ostrov je svetové nálezisko drahých kameňov. Najmä zafíru, rubína, alexandritu a ďalších viac ako 60 druhov polodrahokamov. Srí Lanku lemuje zhruba 1 600 kilometrov širokých pláží s pozvoľným vstupom do mora.
Zamotaná história
Nebolo to tak vždy. Aj naoko pokojní, priateľskí a usmievaví Srílančania majú svoje problémy. Ani nie existenčné, lebo v tejto večne zelenej krajine, kde sa flóra priam vybúrila, hladuje málokto.
Podľa tradičných pravidiel sa má rodina postarať o všetkých členov, najmä starších. Bohatší majú pomáhať chudobnejším. Tým si človek podľa budhizmu i hinduizmu zlepšuje karmu a zvyšuje šancu mať sa v ďalšom živote lepšie ako v tomto.
Pritom história Srí Lanky je poriadne zamotaná. Ľudské osudy tam nechtiac ovplyvňuje pôvod, náboženské vyznanie. Na malej ploche, len o tretinu väčšej ako Slovensko, to bolo ešte zložitejšie, keď sa do vzťahov zamiešali v rôznych etapách rôzni kolonizátori – Portugalci, Holanďania a napokon Briti.
Tí poslední priviezli na svoje čajové a iné plantáže z Indie lacnú pracovnú silu – Tamilcov. Nielenže na rozdiel od väčšinových Sinhálcov vyznávajú hinduizmus, ale ešte sa aj od nich na prvý pohľad líšia tmavšou pokožkou. Briti im síce dali robotu, ale podmienky, v akých žili, boli úbohé.