Patrick Hessel hovorí plynulo po slovensky, iba ľahký akcent prezrádza, že vyrastal a študoval inde. V Nemecku a neskôr aj inde vo svete. Mama Slovenka, otec Nemec sa postarali o to, aby slovenčinu nestratil.
Rodičia začali na Slovensku podnikať pred dvadsiatimi piatimi rokmi, čo predznamenalo aj jeho cestu. Kúpili zanedbaný priemyselný areál na okraji Dunajskej Stredy a vlastne až potom premýšľali, čo s ním urobia. „Mali sme iba predstavu, že to bude základ pre nejaké podnikanie,“ vysvetľuje P. Hessel, ktorý má na vizitke pozíciu CEO, teda generálny riaditeľ. Rodičia sa teraz už iba prizerajú a zrejme sa tešia zo synovho úspechu.

Firma c2i Dunajská Streda - výrobaZdroj: Vladimír Kampf / Profit | Petit Press, 2016
V neveľkej fabrike dnes vznikajú komponenty vyrobené z uhlíkových vlákien, kompozitné materiály pre automobilový a letecký priemysel. Ich prednosťou je, že sú ultraľahké. Používajú sa v najdrahších automobilových značkách, najmä športiakoch, prispievajú k redukcii hmotnosti. Časť produkcie c2i využívajú automobilky ako dizajnové prvky.
Ďalšia ide do lietadiel. „V letectve vizuálna, estetická stránka nie je dôležitá. Tam ide o pomer hmotnosti a pevnosti. Ten majú kompozitné materiály najvyšší,“ vysvetľuje mladý podnikateľ.
Patrick Hessel (34)

Patrick Hessel firma c2i Dunajská StredaZdroj: Vladimír Kampf / Profit | Petit Press, 2016
Na stredné školy chodil v Nemecku, USA a vo Francúzsku. Študoval strojárstvo, výrobné systémy a biznis na univerzitách v Londýne, New Yorku a Cambridgei. V súťaži EY Podnikateľ roka 2015 Slovenská republika získal najvyššie ocenenie a bude reprezentovať krajinu na svetovom finále v Monaku.
SKÚŠKY A EXPERIMENTY
Na Slovensku je bežná prax, že mnohé firmy majú know-how od zahraničnej matky alebo partnera. P. Hessel zdôrazňuje, že to nie je prípad c2i.
Dnes už veci fungujú inak ako pred dvadsiatimi rokmi. Know-how sa tvorí cez spoluprácu s partnermi„Sme čisto slovenská firma, nepatríme do žiadneho zahraničného koncernu. Tu sme začali a postupne vyrastali. Časť know-how som priniesol ja vďaka tomu, že som videl nejaké príklady vo svete. Mali sme však víziu, že na špičkovú technologickú úroveň sa musíme dostať sami,“ vysvetľuje prvé kroky P. Hessel.
Nasledovali stovky, možno tisícky skúšok a experimentov. Hľadali a už je jasné, že našli. „Dnes veci fungujú inak ako pred dvadsiatimi rokmi. Know-how sa tvorí cez spoluprácu s partnermi. Často sú to dodávatelia materiálov alebo strojov a technológií. My vyvíjame produkty, musíme teda koordinovať všetko tak, aby nové výrobky priniesli pokrok,“ hovorí P. Hessel.
Dodáva, že ich doterajšia spolupráca je efektívna a posúva firmu dopredu. Kompozitné materiály využívajú automobilky ako Porsche alebo Bentley pre svoje športové modely. Špičková kvalita je nevyhnutná na to, ak majú rešpektovať slovenského výrobcu.
Podľa riaditeľa c2i to spočiatku nebolo ľahké, zdalo sa im takmer nemožné získať zákazky od renomovaných automobiliek. „Dôveru trhu sme si postupne budovali cez referencie, pribúdali zákazky a spoznávali nás aj ďalší. Aj dnes si zákazníci pozrú, s akými výrobkami sme kde uspeli, a podľa toho sa rozhodujú. Chcú vedieť, čo máme za sebou, čo dokážeme vyrobiť a vyvinúť,“ vysvetľuje P. Hessel.
Pri konkrétnych rokovaniach už ide najmä o technické parametre a kapacitné možnosti konštrukcie a výroby.
MOŽNOSTI PRE ĽUDÍ
Dunajskostredské c2i je firma, ktorú možno zaradiť medzi takzvané hi-tech spoločnosti. Ale predstava, že v nej pracujú samí inžinieri, nie je celkom na mieste.