V Taliansku je ich štyristo. V Nemecku približne rovnaký počet. Aj na Slovensku sa šapitám darí. Každý rok sa ich snaží okolo dvadsať zaujať publikum. Slovensko samo nemá cirkusovú tradíciu.
V minulosti u nás putoval cirkus Slovakia, alebo Colorado, ktorý mal aj kopu ďalších názvov. Donedávna sa presúvalo krajinou malé varieté Langson. Starý kúzelník putoval po kultúrnych domoch a spolu so svojou rodinou predvádzal malú šou.

Čas šapít a principálov ešte neskončilZdroj: Vladimír Kampf / Profit
JARMOČNÍ KOMEDIANTI
Predchodcami dnešných cirkusov boli potulní jarmoční komedianti. Začali to najmä povrazolezci a žongléri. Neskôr sa k nim pridali aj učitelia jazdeckých škôl a krasojazdci. Potom pribudli aj ďalšie zvieratá. Prvý moderný cirkus postavil anglický krotiteľ koní Philip Astley v Londýne. Dal zriadiť kruhovú manéž s priemerom trinásť metrov.
Tento rozmer je dodnes najčastejšie používaným. P. Astley predvádzal v seržantskej uniforme akrobatickú jazdu. Prvý český cirkus vyženil povrazolezec Josef Beránek, keď si vzal za ženu vdovu Mariu Dallmayerovú v roku 1828. Jeho syn Emanuel už mal v Prahe aj stálu cirkusovú budovu.
SÚDRUH ZÁCHRANCA
Za slovenský sa vydáva cirkus Aleš. Strávil u nás väčšinu sezón, hoci pochádza z Česka. Rodinný klan Alešovcov sa hrdo hlási k slávnemu českému maliarovi Mikolášovi Alešovi. Jeho brat Jan vystupoval s vlastným putovným varieté po celom Bavorsku.

Čas šapít a principálov ešte neskončilZdroj: Vladimír Kampf / Profit
„Otcovi sa počas znárodňovania podarilo vybaviť výnimku pod podmienkou, že nebude predvádzať zvieratá a ani vystupovať v mestách. Súdruhovia našu činnosť považovali za obohacovanie. Nesmel pre nás nikto pracovať. Len rodina,“ opisuje principál cirkusu Antonín Aleš.
Jeho otec predsa nakúpil medvede a kone, aby spestril program, lenže udali ho. „V Česku sme prišli o papiere. Našťastie mal otec známeho v žilinskom parku kultúry a oddychu. Súdruh Galbavý tvrdohlavo skonštatoval, že nejakí Česi nebudú Slovákom rozkazovať, do akých cirkusov majú chodiť, a vydal nám povolenie. Tak sme cestovali po Slovensku.“

Čas šapít a principálov ešte neskončilZdroj: Vladimír Kampf / Profit
NABITÝ PROGRAM
Cirkus má byť vôňa pilín a klasika. Pokusy zmodernizovať ho zlyhali. Úbory bez flitrov nikoho nezaujímali, na športovom komplete predsa niet čo obdivovať. Eduard Bass v knihe Cirkus Humberto napísal, že cirkus je striedanie pohľadov hore, dole, trochu zmätku, hore, dole...
Stále sa musíte na niečo pozerať, len nie na hodinky. Väčšina klasických cirkusov na svete je založená na spolupráci rodinných klanov. Kríza a menšie zisky ich rozdeľujú a prispievajú k tomu, že stanov pribúda. A rozdeľujú ich aj lepšie roky, keď je cirkusová kasa plnšia. Biznis pod stanom je biznis ako každý iný.
Slovensko bolo svedkom vojny talianskych cirkusov.