Keď sme sa chceli v minulosti podeliť o aktivitu s druhým človekom, stačilo zaklopať na dvere, položiť priamu otázku a počkať na odpoveď. Na organizovanie spoločných túr, výletov, skákania cez gumu či sídliskového futbalu sme nepotrebovali sto aplikácií pre iOS a Android.
S prehľadom sme to zvládli aj bez Facebooku, Instagramu, Viberu a WhatsUpu. Na otázku, kedy sa stretneme sme nehľadali termín v Outlooku. Fotografie detí sme nevešali na verejné nástenky. Z ruky do ruky sme ich ukázali iba najbližším. So známymi sme sa neradili na fórach a četoch, ale v intímnej atmosfére našich domovov.
„Sociálne siete spôsobujú presný opak toho, na čo ich predurčuje ich názov. V skutočnosti nedávajú ľudí dokopy, len ich izolujú. Keď moja najstaršia dcéra začala randiť, s priateľom strávili vonku hodinu a zvyšné dve pokračovali každý osobitne z domu na čete."
"Posadnutie sociálnymi sieťami a izolácia od skutočného života začína postihovať čoraz staršie ročníky. Ako komunikačný nástroj nie sú ničím zlým. Antisociálny rozmer, ktorý im však človek za ostatné roky pripísal, nám však pomaly začína prerastať cez hlavu,“ prezrádza Peter Végh (45), ktorý sa donedávna venoval vývoju aplikácií social puzzle games.

Vytúžený návrat do realityZdroj: Vladimír Kampf / Profit
VYHLÁSILI VOJNU FACEBOOKU
Keď mu kolega z IT firmy Róbert Uhrín (31) predstavil nápad na nový sociálny komunitný startup s názvom Gettpal, okamžite ho oslovil. Dotkol sa Petrovho citlivého územia – v úlohe otca rodiny v tom čase vytváral konšpirácie, ako vymaniť svoje deti z područia Instagramu, četu a Facebooku. „Gettpal ma nadchol, lebo bojuje proti digitálnej sterilite človeka. Vracia ho späť do reálneho života.“
Keď sa R. Uhrín prisťahoval z Banskej Bystrice do Bratislavy, napriek mnohým známym nemal s kým vybehnúť na futbal. „Môj nápad nie je svetoborným objavom. Len som využil príležitosť a rozhodol som sa projekt rozbehnúť.“
Gettpal (get – získať, pal – kamarát) funguje od júna 2015 ako komunita na Facebooku. Používateľ si vyhľadá skupinu podľa mesta, v ktorom má o spoločné aktivity záujem. Následne sa ozve človeku, ktorý organizuje zaujímavú udalosť, prípadne ju môže zorganizovať sám. Obľúbené sú športové aktivity, bedminton, futbal, bowling, lezenie po stene, korčuľovanie, stolný futbal, šípky, zháňanie kamarátov (palov) na prechádzky, tanečné kurzy, večerné spoločenské hry či posedenie pri káve.