Zuzana, tridsaťpäťročná učiteľka hudby, je typická umelkyňa. Romantická duša. V partnerskom vzťahu dennodenne naráža na rozdielnosť v pohľade na tú istú vec.
„Máme odlišnú prácu, on pracuje s číslami a aj doma má najradšej sudoku a detektívky. Na rozdiel odo mňa. Máme však radi šport a to nás, myslím, spája,“ hovorí.
„Pri komunikácii si stále neviem zvyknúť na jeho tvrdý, chladný tón. Jeho slová ma až fackajú. Akoby bol bez emócií,“ ťažká si. Obrátila sa preto na psychologičku.
VIAC VĽAVO
Podľa psychologičky Aleny Fekeovej je pre človeka, ktorý funguje viac cez pravú mozgovú hemisféru, typická neschopnosť vyjadrovať emócie, v krajnom prípade až chladnokrvnosť, bezcitnosť či bezohľadnosť.
„Jeho život môže byť zdanlivo v poriadku, pretože je silno extrovertne orientovaný a zväčša úspešný, lebo baží po uznaní okolia a robí všetko pre to, aby sa navonok javil úspešným. V skutočnosti je však jeho život poloprázdny,“ tvrdí psychologička.
Zjednodušene povedané, z jeho pohľadu sa láska rovná sexu, práca peniazom, pravda sa dosahuje manipuláciou vo svoj prospech a deti sú v jeho očiach predovšetkým dedičia.
„Môže počúvať klasickú hudbu, podporovať šport aj umenie, môže to pochopiť, ale nikdy to neprecíti. Títo extrémne ľavohemisféroví ľudia majú zväčša úspešnú kariéru a nadbytok peňazí,“ konštatuje A. Fekeová.
VIAC VPRAVO
Opačným extrémom sú introvertní ľudia, ktorí sa radi a veľa zaoberajú sami sebou. Rozoberajú vzťahy a abstraktné pojmy ako láska, bolesť, násilie, tolerancia či súcit.
„Z ich pohľadu sú láska a sex dve úplne rozdielne veci. Umenie považujú za mimoriadne dôležité a úspechom pre nich bývajú osobné hodnoty a duchovná zrelosť,“ sumarizuje psychologička. Týchto ľudí často pristihnete pri bdelom snívaní a nevyhýbajú sa duchovnej práci – meditujú, modlia sa, absolvujú rôzne umelecky ladené terapie.
„Môžu mať dobré schopnosti predvídať udalosti. Okolitý svet akoby plával okolo nich, sami sa nachádzajú kdesi v hmlistej diaľave,“ vykresľuje A. Fekeová. A ako to už u rojkov a umelcov býva zvykom, v kariére sa im veľmi nedarí a peňazí nemajú nazvyš.
ROVNOVÁHA
Mozog človeka sa skladá z dvoch častí, pravej a ľavej hemisféry. Pravá hemisféra riadi ľavú stranu tela a ľavá hemisféra zasa pravú stranu. Neurochirurg Roger W. Sperry získal za výskum mozgových hemisfér v roku 1981 Nobelovu cenu. Vďaka nemu vieme, že každá mozgová hemisféra spracúva informácie iným spôsobom.
Ako vysvetľuje neurologička Soňa Ostrihoňová, pravá hemisféra zodpovedá za neverbálnu komunikáciu, pohyb v priestore, emócie, dojmy, intuíciu, analýzu priestoru. „Vďaka nej sme kreatívni, improvizujeme, vieme sa nadchýnať krásou. Spracúva informácie v celku,“ konkretizuje.

Prebuďte svoje hemisféryZdroj: Radka Horynová
Ľavá hemisféra je dominantnejšia ako pravá. Má na starosti reč, fakty, čísla, používa logiku, analyzuje, riadi sa pravidlami, posudzuje. Zameriava sa na detaily, máme v nej centrum strachu a stresu. „Pre takmer všetky naše činnosti je optimálne, keď máme prepojené obe hemisféry, vtedy sme v harmónii,“ dodáva S. Ostrihoňová.
Nie je to ľahké, lebo v súčasnosti žijeme akoby pod nadvládou ľavej hemisféry. Naša uponáhľaná doba je plná stresu, sme orientovaní na čísla a fakty a väčšina z nás sú praváci. „Normálny“ človek je akýmsi kompromisom medzi dvoma spomenutými extrémami.
Takí ľudia si udržiavajú rovnováhu medzi rozumom a citom. Vedia byť kreatívni a zároveň majú zmysel pre poriadok a schopnosť zapojiť sa do systému, dokážu sa na veci pozerať s nadhľadom. Sú empatickí, majú zmysel pre humor, rozumejú symbolom a zväčša sú to prirodzene spirituálni ľudia.
PREBUDIŤ SPÁČA
Ak využívame viac ľavú hemisféru, obmedzujeme napríklad svoju schopnosť relaxovať a tešiť sa, ale aj tvorivosť. Pomáha nám zvládať každodenné rozhodovanie, riešenie problémov, byť flexibilný a vynaliezavý.
Podľa nedávneho výskumu má priemerne nadané dieťa na začiatku školskej dochádzky zhruba 95 percent vrodenej tvorivosti. Z toho mu do ukončenia vysokej školy zostane maximálne dvadsať percent. Čím to je? Zvyšok kreativity je potlačený a bez systematického tréningu sa neprebudí.
Trénovať sa dá povedzme cez meditáciu, vizualizáciu, intuitívny tanec či kreslenie. Výtvarníčka a pedagogička na strednej umeleckej škole Pawla Šoltisová vedie kurzy kreslenia pravou hemisférou. „Okrem kreslenia robíme rôzne techniky a cvičenia zamerané na vyradenie ľavej hemisféry a aktivovanie pravej. Ľavá nám zvyčajne našepkáva, že niečo nevieme, nedokážeme. Pravá nepozná hranice či strach,“ hovorí.