(Ďalšie fotografie z potápania na Tubbataha a iných ciest Vladimíra Pauca si môžete pozrieť tu.)
Pod vodou sa sústreďujem na dych. Je to ako meditácia. Snažím sa minimálne pohybovať, aby som mal čo najmenšiu spotrebu kyslíka, vnímam seba, svoj dych, svoju polohu... Opäť sa cítim ako vo vesmíre.
HORŠIA AKO ŽRALOK
Uvedomujem si, že čím menej kyslíka spotrebujem, tým dlhšie môžem byť pod vodou. Pri potápaní podobne ako pri joge a meditácii je dych kľúčovým prvkom. Rovnako aj zachovanie pokoja a vnútornej vyrovnanosti. Na tom všetkom stojí moja bezpečnosť a prežitie pod vodou.

Pod vodou ako na inej planéteZdroj: Vladimír Pauco
Len tak dokáže človek správne vnímať okolie a vyhodnotiť situáciu, ktorá môže byť aj kritická. Je to, pochopiteľne, úplne iné ako na súši, kde je dostatok vzduchu, bez ktorého neprežijeme ani pár minút. Tam dole je len samá voda a množstvo vzduchu, ktorý si nesieme so sebou v pľúcach alebo tlakovej fľaši so vzduchom, je obmedzené. Aj preto treba konať uvážene.
Keď sa niekto spýta, čo je pri potápaní najnebezpečnejšie, mnohým napadnú žraloky. Nie, je to panika. Tá je pod vodou najhrozivejšia, lebo dokáže aj celkom bezpečnú situáciu zmeniť v sekunde na smrteľne nebezpečnú. Ku každému nádychu a výdychu si „primiešavam“ pokoj a vnútornú vyrovnanosť.
SNY POTÁPAČOV
Na tejto planéte je nesmierne veľa zaujímavých a krásnych miest na potápanie. O mnohých zrejme ani netušíme. Navyše, každý človek má iný vkus a iné záujmy, takže vybrať to „naj“ nie je jednoduché.
Obľúbenou voľbou mnohých potápačov sú teplé moria, najmä pre ich bohatý podmorský život, ale aj príjemný a pohodlný pobyt vo vode. Myslím, že snom každého potápača musia byť Galapágy. Ak o tomto súostroví niekto nesníva, tak je to asi preto, že o ňom jednoducho nevie.

Pod vodou ako na inej planéteZdroj: Vladimír Pauco
Cesta tam je pre Európana dlhá, treba letieť do juhoamerického Ekvádoru a odtiaľ ešte približne hodinu a pol menším lietadlom na Galapágy. Ostrovy sa nachádzajú zhruba tisíc kilometrov na západ od ekvádorského pobrežia. Odmenou cestovateľa bude obrovská biodiverzita nielen podmorského, ale aj suchozemského sveta.
Okrem vzdialenost i je však dôležitým kritériom dostupnosti aj cena. Nejedného nadšenca od romantického potápania na Galapágoch odradí. Taký potápačský výlet môže vyjsť človeka aj na päťtisíc eur. Ak cestujete vo dvojici, desaťtisíc je už slušná suma, malé auto alebo základná splátka na byt.
Na Zemi sú však aj iné miesta, ktoré sú rovnako unikátne a ponúkajú podobný zážitok. Jedným z nich je potápačský raj Tubbataha Reefs, vo filipínčine Bahurang Tubbataha.

TubbatahaZdroj: Profit
DIAMANT V OCEÁNE
Je to naozajstný prírodný skvost. Čo sa týka podmorskej biodiverzity, porovnateľný s Galapágmi. Tam nájdete unikátne suchozemské živočíchy, tu zas stovku morských vtákov, takže nielen potápačovi môže tento korálový útes splniť množstvo želaní. Ako keď otočíte Arabelin prsteň. Navyše za polovičnú cenu.
Prírodnú rezerváciu Tubbataha Reefs tvoria dva atoly v Juhočínskom mori na juhu Filipín. Miesta na potápanie sú tu však dostupné len štyri mesiace v roku, inak je to divočina predovšetkým pre tajfúny. Cesta tam tiež nie je práve najrýchlejšia, dostať sa na atoly trvá zhruba dvanásť hodín veľkou loďou.
Ale práve preto, že útesy Tubbataha sú tak ťažko dostupné, sú tunajšie vody a prostredie takmer nedotknuté a nesmierne bohaté. Ľudské osady tu nenájdete, ale rezerváciu po celý rok strážia ozbrojení rangeri, muži, ktorí žijú v jednoducho zariadených domoch vyvýšených nad atolom.

Pod vodou ako na inej planéteZdroj: Vladimír Pauco
Sú stále akoby na vode. Popod dom a pod schodmi, ktoré končia priamo v mori, bežne plávajú ryby i žraloky. Je to osamelá existencia, bývajú tam po celý rok a domov k rodine sa dostanú len raz za pol roka. Keď niet čo robiť, udržujú kondíciu cvičením na posilňovacej lavičke na terase.
Okolo sú pripútané člny, vždy pripravené na rýchly výjazd. Rangeri neustále hliadkujú a strážia prírodnú rezerváciu pred pytliakmi. V tejto oblasti naozaj bohatej na ryby sa v minulosti často lovilo dynamitom. Výbuchy zlikvidovali kompletne podmorský život – koraly a s nimi všetko živé aj neživé navôkol. Možno keby sa potápali, tak to nerobia.