Zorganizovať upratovačky nie je také jednoduché, ako sa zdá. Profit oslovil niekoľko mladých aj skúsených firiem, ktoré pôsobia v oblasti upratovacích a podporných služieb na Slovensku, aby sa o tom dozvedel viac.
Firma Simacek Facility má svoju materskú spoločnosť v Rakúsku. Na Slovensku má zastúpenie od roku 2003 a dnes zamestnáva štyristo ľudí. Firma Roomservice patrí medzi menšie, pracuje v nej okolo štyridsať ľudí. Čistá rota funguje lokálne v hlavnom meste iba rok a má desať zamestnancov.
POBOČKA ZAHRANIČNÉHO HRÁČA
Miroslav Kotorík, Simacek Facility
Miroslav Kotorík začal podnikať ako dodávateľ hygienického spotrebného materiálu firmou Kamiko – hygiene ešte v roku 1998. „Mali sme vlastnú výrobu, vlastnú značku. V roku 2000 sme sa rozrástli do Česka,“ opisuje. V Českej republike sa ako dodávateľ zoznámil so starou rakúskou rodinnou firmou, ktorá je na trhu približne osemdesiat rokov a práve uvažovala o založení pobočky na Slovensku.

Zdroj: Vladimír Kampf / Profit | Petit Press 2016
„Firmu sme rozbiehali na zelenej lúke, bez skúseností. Napokon som u nás rozbiehal ako spolumajiteľ slovenskú pobočku,“ hovorí. Firma Simacek Facility začínala deratizáciou, ničením škodcov, ale postupne priberala ďalšie služby a rozrástla sa do rôznych európskych krajín. „Sme vlastne dcérskou spoločnosťou českého Simacka, česká firma je zase dcérou rakúskej firmy,“ upresňuje M. Kotorík.
Na Slovensku má Simacek zastúpenie od roku 2003. „Stále sme výhradní dodávatelia hygienického spotrebného tovaru do našich slovenských prevádzok,“ opisuje úlohu aktivít jeho pôvodnej firmy. „Rakúšania nám však dali svoje logo, know-how a vstupný kapitál, ktorý sme im vrátili do šiestich rokov,“ dodáva.
VÝHODA PRE RAST
Pred pätnástimi rokmi podľa M. Kotoríka na Slovensku čoraz viac firiem potrebovalo servis podporných činností. Prišli medzinárodné spoločnosti, ktoré majú veľké administratívne budovy nielen v Bratislave, ale aj v iných mestách. Firmy sa v tejto oblasti teda mali kde uplatniť.
„Na začiatku nám pomáhali kolegovia z Česka, ja sám som sa tam bol zaučiť, upratoval som v montérkach a na mestskom úrade v Brne som umýval okná. Vravel som si, že musím vedieť, čo idem v novej firme robiť, ako to funguje,“ opisuje. Hlavné sídlo majú v Banskej Bystrici, spočiatku robili jednorazové práce na stavbách, predkolaudačné práce.
„Chodili sme na požičanej Škode 120 s rebríkom na streche,“ spomína M. Kotorík na začiatky. Prvých klientov sa snažil majiteľ prilákať sám, každý deň mal tucet stretnutí. Rástli pomerne rýchlo, prvý rok mali obrat okolo osemstotisíc slovenských korún (26-tisíc eur), druhý rok to bolo už 10,5 milióna korún (350-tisíc eur) a tretí rok až 24 miliónov korún (800-tisíc eur).
„Po úvodných štyroch rokoch už nebolo treba do firmy významne investovať,“ dodáva. Prvú väčšiu zákazku mali v Zlatých Moravciach v bývalom Calexe. „Oslovil som ľudí na mestskom úrade, že by som chcel urobiť nábor zamestnancov na upratovacie služby. Napokon prišlo do Domu kultúry 180 žien, šesť sme vybrali. Pýtal som sa, kto bude vedúca. A bolo ticho. Až jedna pani, volala sa Milka Laktišová, povedala, že by to skúsila. Je to super človek, s ktorým sme vybudovali pobočku v Zlatých Moravciach, kde máme teraz vyše dvadsať klientov medzi výrobnými podnikmi,“ opisuje.
V súčasnosti má slovenská pobočka firmy Simacek stodesať zákazníkov a približne štyristo zamestnancov. Najviac klientov má v bratislavskom regióne. „Rozšírili sme služby, chceme ďalej rásť, do desiatich rokov by sme chceli ponúkať nové druhy služieb, napríklad technickú správu budov,“ hovorí M. Kotorík o svojich plánoch.
KRÍZA BOLA SKÚŠKA
Kríza v roku 2008 sa dotkla aj cleaningových a facility firiem. „Ceny sa podliezali. Najmä menšie firmy boli ochotné robiť za málo,“ hovorí M. Kotorík azda za všetkých. „Po zhruba siedmich rokoch sa firma akoby prehriala. Nestačila kvalifikácia, nestačili systémy, nestačilo, čo sme sa naučili dovtedy. Do toho prišla kríza. Stratili sme veľkých zákazníkov, niektorí z nich zanikli, ďalší odišli do zahraničia. Klesal nám obrat,“ spomína.
Rozdiel medzi praktikom a teoretikom je rovnaký ako medzi úspechom a neúspechomMiroslav Kotorík, Simacek Facility
Mnohé firmy z tohto segmentu si podľa neho vtedy uvedomili, že musia rásť do kvality, ale zároveň ustáť tlak na cenu. Za desať rokov stúpla minimálna mzda zhruba o polovicu. „Ani my sme teda nemohli mať stále rovnaký cenník služieb, keďže sme potrebovali viac peňazí na mzdy. Simacek nie je najlacnejšia firma, sme skôr stredná cenová kategória, ktorá ponúka profesionalitu. Potenciál rastu, našťastie, stále máme. Pridávame služby, začali sme ponúkať služby závodného stravovania,“ konštatuje. Do roku 2020 by chceli mať o približne dvesto zamestnancov viac. „Našou konkurenčnou výhodou môže byť iba profesionalita, ktorú zákazníci vedia oceniť.“
Kvalita prináša konkurenčnú výhodu na trhu
›› Len firma ponúkajúca kvalitné služby môže rásť.
›› Kvalita sa vytvára lojálnymi ľuďmi, ktorí sú na pravom mieste.
›› Ak je zamestnanec dobre zaplatený, vie prinášať kvalitu.
›› Dôležité je vyberať si kvalitných dodávateľov pomôcok, strojov, chémie.
Na ďalšej strane píšeme o firme Roomservice.
UPRATOVANIE PODĽA TECHNOLOGICKÝCH TRENDOV
Dušan Kubíček, Roomservice
„Na vysokej škole v prvom ročníku som si privyrábal upratovaním. Rok a pol som chodil upratovať k trom klientom. Študoval som manažment a uvažoval o podnikaní,“ spomína na svoje začiatky majiteľ firmy Roomservice Dušan Kubíček.

Zdroj: Vladimír Kampf / Profit | Petit Press 2016
Firmu nezaložil sám, kúpil ju. „Bola v budove, kde som chodil do školy. Keďže som chcel ísť týmto smerom a firma bola na predaj, išiel som do toho.“ V súčasnosti funguje firma už šiesty rok a má okolo štyridsať zamestnancov.
PRE MILOVNÍKOV NOVINIEK
Na fotografii vidíme upratovača, ktorý pomocou kefy na dlhokánskej tyči čistí demineralizovanou vodou. Takáto voda po vyčistení a odparení nenecháva na povrchu žiadne stopy, takto sa čistia aj okná bez použitia chémie. V stroji je filtračná nádoba, cez ktorú prejde obyčajná voda z vodovodu. Upratovací stroj Puraqleen je na Slovensku novinkou a firma D. Kubíčka ho vlastní iba pár týždňov.
„Snažím sa prinášať inovácie do čistiacich služieb, čo sa týka technológií i postupov. Sledujem zahraničné zdroje, u nás sa o cleaningu totiž nič nepíše,“ konštatuje. Chodieva na veľtrhy či výstavy do zahraničia.je tiež dôležité odlíšiť sa,“ dodáva majiteľ firmy Roomservice.
Firma sa zatiaľ nezaoberá širšou ponukou služieb. „Chceme sa zlepšovať najprv v čistiacich službách a potom ísť ďalej. V budúcom roku by som už chcel pridať ďalšie služby – napríklad technickú správu budov a bezpečnostné služby SBS,“ vymenúva. Svojich zamestnancov preveruje. „Ale nikdy neviete, čo všetko sa môže stať. Hovorí sa, že príležitosť robí zlodeja. Snažíme sa tie príležitosti eliminovať. Chodíme pravidelne na kontroly,“ opisuje, ako firma garantuje klientom bezpečnosť. Podľa neho je na trhu veľa firiem ponúkajúcich upratovacie a podporné služby a konkurencia je veľká.
Snažíme sa prinášať do cleaningu najnovšie technológie a postupyDušan Kubíček, Roomservice

Dušan Kubíček, RoomserviceZdroj: Vladimír Kampf / Profit | Petit Press 2016
Aj D. Kubíček pociťuje problém dampingových cien, predovšetkým zo strany novovznikajúcich firiem. Skúsenejšie firmy za najnižšie ceny podľa neho nepracujú, ale môžu prísť o zákazníkov. „Zákazník si vyberá podľa ceny. Iba asi jeden z päťdesiatich sa rozhoduje inak,“ myslí si.
Ďalšia strana ponúka podnikateľský príbeh mladej ženy a mladej firmy Čistá rota
UPRATOVAČKA AKO RODINNÝ PRIATEĽ
Katarína Gajdošová, Čistá rota
Katarína Gajdošová hovorí, že vždy túžila podnikať. Vyštudovala sociálnu prácu, ale zamestnanie v kancelárii nebolo pre ňu. Raz, ešte počas štúdia, jej kamarátka povedala o tom, že niekto hľadá do väčšieho domu upratovačku. „Bola som predsa vždy pedant na poriadok, a tak som to vzala. Postupne mi klienti pribúdali, upratovala som niekoľko domov v jednej bratislavskej štvrti. Došlo mi, že by som si v tom mohla rozbehnúť vlastný biznis,“ opisuje svoje začiatky.

Katarína Gajdošová, Čistá rotaZdroj: Vladimír Kampf / Profit | Petit Press 2016
Popri škole sama brigádnicky upratovala päť rokov. Vybavila si živnosť, spolu s bratom vytvorili webovú stránku. „To bol pred rokom štart Čistej roty, môjho sna o podnikaní,“ spomína K. Gajdošová. Keďže dopyt po jej službách sa zvyšuje, priberá ľudí zatiaľ na dohodu. Upratuje najmä byty a domy, kde zamestnáva upratovačky na pár hodín.
VÄČŠÍ ZÁUJEM AKO KAPACITA
„Nájsť serióznych ľudí na upratovanie je v celom tomto podnikaní najťažšie,“ odpovedá na otázku, či sa už stihla popáliť. Klientov sama aktívne nevyhľadáva, jej služby si ľudia nachádzajú sami. „Buď nás nájdu na webe, alebo sa chýr o našich službách šíri cez ľudí. Máme väčší záujem o služby, ako je kapacita personálu,“ teší sa. V súčasnosti má Čistá rota okolo dvadsať až tridsať domov a bytov na pravidelné upratovanie a šesť menších firiem. To im zatiaľ stačí.