Napríklad také jablko. Pokiaľ si ho neodtrhneme zo stromu sami v záhrade, nedokážeme určiť, ako dlho stálo v sklade a už vôbec nie jeho výživovú hodnotu. Niečo z toho sa dozvieme, keď do neho zahryzneme‚ ale stále netušíme‚ čím ho v sade striekali a pri skladovaní konzervovali.
Laboratórium The Food + Future coLAB má na to prístroj vreckových rozmerov: spektrometer. Zasvietime ním na jablko a podľa toho, ako chemikálie vnútri jablka absorbujú infračervené lúče, poznáme zloženie molekúl, takzvaný optický odtlačok.
PRE ZÁKAZNÍKA
Prototyp takého spektrometra je už v USA na trhu. Je to jeden z prvých produktov The Food + Future coLAB, kde svoje sily spojili producenti potravín, produktov do domácnosti, dizajnéri s expertmi Massachusetteského technologického inštitútu (MIT). Ich cieľom je vyvíjať produkty, ktoré majú prispieť k zmene moderného stravovania, ale aj produkcie a predaja potravín.

Greg ShewmakerZdroj: foodfuturecolab.com | Petit Press 2016
„Nedostatok transparentnosti, časté podvádzanie a veľký odpad sú dnes najväčšími výzvami v potravinárstve. Zákazníci chcú mať väčšiu možnosť voľby, chcú vedieť viac o tom, čo jedia,“ predstavuje ciele firmy Greg Shewmaker z tímu laboratória. Vyvíjať jednoducho použiteľné prístroje, ktorými si zákazníci môžu jedlo otestovať priamo v obchode a vystopovať látky, ktoré by v ňom nemali čo robiť, je len jeden z plánov. Ako však ukazuje príklad jablka, ani to nie je jednoduché.