Štrkáč, psohlavec i vretenica. Prípravkami s pridaním ich toxínov zásobuje slovenský a český trh. Jed v jednom balení by mohol človeku spôsobiť vážne zdravotné problémy, keby mu ho vpichli priamo do žily. Vo forme liečivej masti je však každý jeho výrobok bezpečný, sliznicu nedráždi a môže sa použiť dokonca aj na otvorené rany.
PO KVAPKÁCH
Hadí jed je veľmi účinná prírodná zbraň. Obsahuje vyváženú zmes rôznych látok, už aj preto, aby sa hadovi v jedových váčkoch nekazil. Jedinečné zloženie priam nabáda k snahe využiť ho nielen na lekárske, ale aj kozmetické a liečebné účely.
Hadí jed je nenahraditeľnou surovinou vo farmaceutickom priemysle. Hadov je však v našej prírode málo a ich jedu ešte menej. Je to veľmi vzácna látka. Pre malý rodinný podnik je jeho získavanie a spracúvanie komerčne zaujímavé.
Hadí jed sa totiž nedá vyrobiť umelo, takže sa s ním nedá podnikať v obrovských množstvách. Firma Petra Motusa funguje už dvadsať rokov.

Zdroj: Vladimír Kampf / Profit | Petit Press, 2016
„Našťastie máme stále odbyt. Najmä v lekárňach,“ pochvaľuje si podnikateľ. V súčasnosti ponúka päť rôznych výrobkov na zmierňovanie bolesti, urýchľovanie hojenia, zmiernenie prejavov alergií, kožných ochorení, masti pomáhajúce pri kŕčových žilách, hemoroidoch a ťažko sa hojacich ranách, najmä u diabetikov, a tiež na reumatické bolesti, zápalové reakcie. Dokonca aj roztok na akné.
PREDSUDKY A FÓBIE
Vo vývoji má firma momentálne aj protivráskový krém s prímesou jedu jaštera kôrovca mexického. „Hryzením do nastrčenej podložky mu budú odtekať jedovaté sliny. Jed kôrovcov je ešte vzácnejší ako hadí,“ vysvetľuje podnikateľ.
S chovom začal v roku 1992 v Senici. „O päť rokov neskôr sme sa prvý raz presťahovali na Dobrú Vodu pri Trnave. Zostali sme dva roky,“ vraví. Miestni mu tam nepovedali inak ako „hadár“.

Zdroj: Vladimír Kampf / Profit | Petit Press, 2016
Rozpačito reagovali na to, že kdesi za dedinou v laboratórnych priestoroch niekto chová také strašné zvieratá. Mnohým táto aktivita nevoňala a údajné utečené hady videli všelikde.