PLÁN ČI SEN? Japonská developerská korporácia Shimizu sa po tragédii jadrovej elektrárne vo Fukušime rozhodla investovať do vývoja solárnej elektrárne na mesiaci a ako prelomový si určila rok 2035.

Solárny prstenec‚ sústava fotovoltických diskov (koncept solárnej elektrárne vo vesmíre)Zdroj: NASA
Luna ring (Mesačný prsteň) zaradila ešte len medzi projekty snov, pri ktorých vízie dizajnérov a snaha investorov o komerčnú zmysluplnosť zatiaľ narážajú na hranice našich možností. Napriek tomu pokračuje postupnými krokmi vpred, od výskumu technológií a rozvojových plánov po výpočty financovania.
Tak ako má mesiac odvrátenú stranu, má aj plochu, kam slnko svieti neustále. Práve na nej plánujú Japonci postaviť solárne pole. Slnečné lúče tam majú väčšiu intenzitu ako kdekoľvek na zemeguli, nemusia čeliť atmosfére ani prekážkam počasia.
Zachytená energia sa potom môže previesť na Zem, keď sa podobne ako radarové vlny pretransformuje na mikrovlny. „Takáto elektráreň by mohla pokryť energetickú spotrebu ľudstva, čo bude v polovici tohto storočia predstavovať 24 terawattov,“ uvádza spoločnosť Shimizu na svojej internetovej stránke.
CESTA K TERAWATTOM. „Posun od hospodárneho využívania obmedzených zdrojov Zeme k neobmedzenému zdroju čistej energie je odvekým snom ľudstva. Náš projekt tento sen prenáša do reality,“ tvrdí korporácia, ktorá realizovala množstvo obytných budov i technických stavieb po celom svete.
K solárnej energii ako alternatíve fosílnych palív sa obracia aj množstvo projektov, ktoré sú „na zemi“ v prenesenom i pôvodnom zmysle. Podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu bude v roku 2050 zhruba 27 percent celosvetovej produkcie energie pochádzať práve zo slnka.

Solárne pole v púštiZdroj: Fotolia.eu