Dizajnér Patrik Illo rozdeľuje tvorcov‚ ktorí sa dotýkajú skla‚ na dva typy. „Jedni sú takí, ktorí sa zaoberajú primárne dizajnom skla a len občas zabŕdnu do voľnej tvorby. A potom sú takí, ktorí sa venujú dizajnu všeobecne a po skle siahajú menej často,“ hovorí vedúci ateliéru skla na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, ktorý je zároveň šéfdizajnérom v sklárňach Rona v Lednických Rovniach.
Vo verejnosti prevláda názor, že zo skla sa vyrábajú najmä poháre, fľaše či karafy, ľudia sklo vnímajú ako materiál, ktorý im cez okná presvetľuje priestor. A zároveň mimoriadne krehký‚ ktorý má veľké obmedzenia. Pri rozprávaní s ľuďmi‚ ktorí podľahli jeho čaru‚ však zisťujeme‚ že sklo je fascinujúci materiál.

V skle je veľa dobrodružstva, Patrik IlloZdroj: Profit / Eduard Žitňanský | Petit Press 2016
VIDIEŤ INAK. Sklár Pavol Macho sa na strednej škole učil navrhovanie tvarov, ale neskôr sa už dizajnu špeciálne nevenoval. Dnes robí diela do interiérov‚ často ploché prvky‚ napríklad aj svietidlá či deliace steny. „V skle je veľa pododvetví, ja som si vybral maľované sklo a prácu s tabuľovým materiálom. Hoci to vyzerá ako zúžený výber, stále mám pocit, že nie som schopný pokryť celú škálu možností, ktoré mi tento materiál dáva,“ uvádza P. Macho.
Maľovať sa dá aj na plátno, drevo či kov. Jeho však fascinuje priehľadnosť. „Už od osemdesiatych rokov som si zvykol na to, že sklo je transparentné, a inak pri ňom pracujem s farbami – jednoducho myslím inak. V skle je veľa dobrodružstva. Keď si pozriete návrhy rytcov, tak mnohé vyzerajú na papieri smiešne a prenesené na sklo sú úžasné. Rytci nekreslia obrázok na papieri, ale to, čo bude vidieť v skle. Mám to podobné. Keď si robím náčrty, tak hneď vidím‚ aké budú, keď ich prenesiem do skla,“ vysvetľuje.
Okrem veľkých maľovaných plôch vytvára P. Macho aj predmety na bežné požívanie ako taniere a misy. „Možno to nie je dizajn v pravom zmysle slova. Na malej ploche si vyskúšam technológie‚ sú to vlastne vzorkovníky, ktoré mi naznačia‚ ako vyznie dielo vo veľkom,“ hovorí P. Macho. Niekedy vyrobí aj svietidlo, z ktorých azda najznámejšie visí v bratislavskej galérii Nedbalka. „Svietidlo vytváram ako sochu, ale musím počítať aj so zdrojom svetla a členitosťou interiéru,“ prezrádza.

V skle je veľa dobrodružstvaZdroj: Archív Rona a.s. | Petit Press 2016
OBAVY Z KREHKOSTI. Sklo má v dizajne rôznorodé uplatnenie. Z tohto materiálu sú aj rôzne doplnky i šperky. Zvyčajne majú sklené predmety najmä dekoratívnu funkciu. Existuje však aj nábytok zo skla, napríklad stoly. Obavy z krehkosti skla nie sú vždy oprávnené. „Poznáme príklady sklených schodov, v niektorých budovách sú zo skla vytvorené celé podlažia. Je to najmä o tom, ako si ľudia na materiál zvyknú. Česká architektka Eva Jiřičná sa sklenými schodmi preslávila, je to jej špecialita. Napriek pevnosti pôsobia veľmi subtílne, fungujú v interiéroch ako šperk,“ hovorí pedagóg VŠVU a návrhár P. Illo.