Zdravie človeka je vo veľkej miere vizitkou toho, ako pristupuje k životnému štýlu. Zdravo jesť, spať, cvičiť, pracovať či relaxovať – nové trendy aj overené informácie, ako na to, zahlcujú ľudí zo všetkých strán. Na miesto, kde sa väčšina spomínaných činností odohráva, sa často zabúda.
Prieskumy ukázali, že my Západniari trávime vnútri až 90 percent času. Pri hľadaní odpovede na otázku, či sú tieto priestory zdravé, štatistiky hovoria jasne – až 70 miliónov európskych domácností nemá vhodné interiéry na bývanie.
CHOROBA DOMU. Nie je to fiktívny pojem z futuristického filmu – nevhodné svetlo, vysoká vlhkosť alebo nedostatok čerstvého vzduchu sa okamžite odrážajú na zdravotnom stave obyvateľa a môžu prerásť do závažných ochorení.
„Pocit únavy závisí od podmienok v interiéri. Keď v miestnostiach nevetráme, stúpne hladinaCO2. Ak ju prekročíme, začne klesať pozornosť a sme malátni. Okamžitá reakcia na nedostatok svetla zasa spôsobuje, že sa necítime dobre, sme smutní, depresívni, svetlo nás vzpružuje,“ hovorí pre Profit česká architektka Klára Bukolská, ktorá sa venuje problematike navrhovania zdravých budov.
Pri okamžitých reakciách sa to však nekončí, bývanie súvisí aj so psychickými či civilizačnými ochoreniami. „V nezdravom vnútornom prostredí, ktoré je vlhké a tvoria sa v ňom plesne, sa zdvojnásobuje výskyt a zhoršuje priebeh astmy. Dlhodobý nedostatok svetla môže spôsobiť sezónnu afektívnu poruchu známu aj ako sezónna depresia. Porucha nálady neskôr prestáva byť sezónna, rozhodí celý biorytmus,“ vymenúva architektka.
Následne prichádza reťazová reakcia – narušený biorytmus vedie k nekvalitnému spánku a k nedostatočnej regenerácii organizmu, čo zasa oslabuje imunitu a narúša metabolizmus. „Ak sa k tomu pridá stres, vysoké pracovné nasadenie a nezdravá strava, môže to vyústiť do cukrovky či kardiovaskulárnych ochorení,“ upozorňuje K. Bukolská.

Keď náš domov ochorie, Klára BukolskáZdroj: Blanka Golejová | Petit Press 2016
Dlhodobý nedostatok svetla môže spôsobiť sezónnu depresiuKlára Bukolská, česká architektka
CHCEME BYŤ VITÁLNI. Súvislosť interiéru s chorobami je zjavná, nie však natoľko, aby sa automaticky brala do úvahy pri tvorbe priestorov na bývanie. „Pre ľudí je prirodzené, že by mali jesť regionálne potraviny, vedia, že sú pre ich zdravie najlepšie, rovnako ako vedia, že presvetlený a vyvetraný dom je vhodný pre ich zdravie. Sú to obyčajné veci, ale trvalo roky, kým sa téma regionálnych potravín dostala do krvi spotrebiteľov a začali ich uprednostňovať,“ hovorí architektka.
K. Bukolská sa snaží tému zdravého bývania dostať do hlbšieho povedomia ľudí. Koncom apríla v Bruseli predstavila česká architektka výsledky prieskumu medzi verejnosťou o zdravom bývaní pod názvom Healthy Homes Barometer, ktoré priniesli zaujímavé zistenie.
„Ak sa ľudí spýtate, čo je dôležité pre ich zdravie, vymenujú kvalitný spánok, vyvetraný domov,ovocie a zeleninu či denné svetlo, teda najmä faktory, ktoré súvisia aj s bývaním. Keď však príde reč na stavbu či rekonštrukciu domu, prioritou sa pre nich okrem veľkosti a štýlu domu stávajú veci, ktoré so zdravím vôbec nesúvisia,“ vysvetľuje.
Napríklad sa sústredia na veci ako je pekná kuchynská linka, renovácia kúpeľne do istého štýlu či materiál podlahových krytín. "Ďalej sme v prieskume zistili, že ľudia, ktorí sú spokojní s tým, ako bývajú, omnoho vyššie hodnotilisvoje všeobecné zdravie a vitalitu. A tu vzniká paradox – hoci si uvedomujú, že prostredie domova je dôležité z hľadiska zdravia, nekonajú podľa toho," pokračuje K. Bukolská.

Keď náš domov ochorieZdroj: Velux | Petit Press 2016
PILIERE FIT BÝVANIA. Zdravé bývanie, ktoré ľuďom prirodzene umožňuje vytvoriť si zdravšie návyky, pritom podobne ako pevný stôl stojí na štyroch pilieroch: treba udržiavať vhodnú teplotu, pustiť do priestoru čerstvý vzduch, zabezpečiť dostatok denného svetla a vyhnúť sa vlhkosti. Vplyvom denného svetla a čerstvého vzduchu na ľudský organizmus sa zaoberalo už množstvo štúdií, ktoré potvrdili ich pozitívny vplyv na fyzický výkon, psychickú pohodu aj koncentráciu.