Lodž je tretie najväčšie mesto v Poľsku s viac ako sedemstotisíc obyvateľmi. Nie je na prvý pohľad veľmi vábna a turisti ju neprávom obchádzajú. Možno čiastočne preto, že je pomerne neďaleko, 130 kilometrov, od Varšavy, ktorá je pre cestujúcich väčším magnetom. Kto však má rád klasickú industriálnu architektúru a moderný urbanizmus so všetkým‚ čo k tomu patrí‚ nemal by toto mesto rozhodne minúť.
OD TEXTILU K IT. Lodž sa formovala okolo textilného priemyslu a vyrástla až pomerne neskoro‚ v 19. storočí. V úplných začiatkoch tu žilo len niekoľko stoviek ľudí. Rast v období priemyselnej revolúcie bol však závratný. O šesťdesiat rokov neskôr už malo mesto stotisíc obyvateľov. Prisťahovali sa sem najmä Nemci a Židia, ktorí chceli pracovať v rýchlo sa rozvíjajúcom textilnom priemysle.
Začiatkom 20. storočia tu už stálo viac ako päť stoviek tovární, ktoré boli napojené na textilný priemysel. Aj preto poľské mesto nemá typické historické námestie, hoci ktovieako by pochodilo počas druhej svetovej vojny‚ keďže vieme‚ čo sa stalo Varšave. Lodž sa skladá z niekoľkých mestských štvrtí, ktoré vznikali okolo fabrík a časom sa spojili do veľkého súmestia.
Textilný priemysel tu prekvital až do deväťdesiatych rokov minulého storočia. S príchodom voľného trhu a prílevom lacných tovarov nielen z Číny, ale už aj Turecka a ázijských či juhoamerických veľkovýrobní‚ toto odvetvie v Lodži doslova skolabovalo. Ako pripomienka na staré časy tu zostali obrovské nevyužité fabriky.
Budovy pustli, mesto sa postupne vyľudňovalo. Niektorí to tu však majú radi. „Dodnes mnohí síce bývajú v Lodži, ale denne dochádzajú do Varšavy za prácou. Po diaľnici sa to dá stihnúť za hodinku, ak nie sú zápchy. Lodž je totiž na bývanie oveľa lacnejšia,“ vysvetľuje naša sprievodkyňa Kinga.

Znovuobjavené čaro industriáluZdroj: Jozef Ryník | Petit Press 2016
Dnes sa prebúdza k novému životu aj vďaka histórii a zaujímavému duchu. V meste sa začína dariť technologickým firmám‚ ktoré si potrpia na urbánny štýl‚ a bankám. Sídlo tu má napríklad aj u nás známa online banka mBank, ktorá je na poľskomtrhu veľkým hráčom.
Svoje outsourcingové centrá tu majú veľké spoločnosti ako Hewlett-Packard či Philips. Firmy láka výhodná centrálna poloha Lodže v rámci Poľska, ktorá z nej urobila transportnú a logistickú križovatku. Okrem biznisu v tomto meste sídli aj známa filmová škola, ktorá vyškolila svetových poľských režisérov, ako sú Andrzej Wajda, Romam Polanski či Krzysztof Kieslowski. A viacero menších umeleckých centier.